Jak vybrat polštář pro kvalitní spánek?

Chcete-li se konečně pořádně vyspat, budete potřebovat více než „jen“ správnou matraci, postel se stabilní konstrukcí a příjemné povlečení. Další z klíčů ke zdravému spánku je polštář. Pokud vám stávající přestává vyhovovat, zřejmě to bude proto, že vám dělá společnost celou věčnost. Nastal čas, abyste se poohlédli po náhradě, která bude ještě lepší. Ale jak se v široké nabídce polštářů vyznat? Připravili jsme pro vás praktický návod s vlastnostmi základních druhů. Polštáře se neliší pouze rozměry, ale především vlastnostmi, které se odvíjí od použitých materiálů. Vybrat si můžete z následujících variant.

Polštáře v antibakteriálním provedení

Antibakteriální polštáře se vyrábí z materiálů s obsahem antibakteriálně působících látek. Obvykle jde o ionty stříbra či bambusová nebo lyocellová vlákna. Jsou dobrou volbou pro alergiky a osoby c citlivou pokožkou.

Polštáře s přírodní úpravou

Spoléháte se na sílu přírody? V polštářích s přírodní úpravou jsou obsaženy esence, které jim propůjčují specifické vlastnosti (např. repelentní účinky, vůně...). K nejoblíbenějším patří aloe vera či levandule.

Zdravotní polštáře

Pro koho jsou vhodné zdravotní polštáře? Uplatnění nachází tam, kde jsou kladeny zvýšené požadavky na hygienu. Materiály se neopotřebují ani při vysokých teplotách při praní a sušení.

Péřové polštáře

Péřové polštáře se vyrábí z velmi jemného husího peří a dalších drobných peříček. Zajišťují vysokou úroveň komfortu. V případě certifikované úpravy na nich mohou spát i osoby s alergií na prach. Antialergenní vlastností mají také vlněné polštáře.

Anatomické polštáře

Specifickou kategorii představují anatomické polštáře, které jsou vynikající prevencí před zdravotními komplikacemi souvisejícími s bolestmi krční páteře, ramen a šíje. Jejich základ tvoří anatomicky tvarovaná jádra z prvotřídních pěn (např. biopěna, líná pěna...). Pokud máte pocit, že potřebujete právě tento druh polštáře, konzultujte použití s lékařem.

Jaké další vlastnosti by měl polštář mít?

Při výběru polštáře si pohlídejte následující vlastnosti:
  • tvarová stálost,
  • rychlý odvod potu,
  • snadné čištění.
Nezapomeňte, že polštář musí hlavě poskytnout pevnou a pružnou oporu (stupeň tvrdosti je individuální), a proto by měl být sestaven ze dvou samostatných částí – obalu se zipem a náplně, která by měla uložena v zipovém vaku. Výhoda náplně v zipovém vaku je zjevná – můžete kdykoliv regulovat množství náplně podle potřeby. A co se týče obalu, díky možnosti samostatného praní se prodlouží celková životnost polštáře.

Polštář lze vybrat i podle hmotnosti

Spíte-li obvykle na břiše, pravděpodobně vám bude vyhovovat polštář s hmotností kolem 1000 g. Pro osoby, které tráví většinu noci na boku, jsou dobrou volbou polštáře s hmotností kolem 1100 g. A pro spáče na zádech pak polštáře s nejvyšší hmotností – kolem 1200 g. Bohatou nabídku kvalitních polštářů všech druhů najdete v e-shopu zdravaloznice.cz.

Publikováno: 18. 01. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková