Právě teď je vhodná chvíle na řešení klimatizace

Vzpomínáte si, jak jste se loni v létě doma potili a nevěděli, co dělat, aby vám bylo aspoň trochu příjemněji? Nebo si pamatujete na ty šíleně horké dny strávené v kanceláři? Teplé dny jsou fajn, ovšem horko, při kterém se potíte, i když jen sedíte, příjemné opravdu není. Letní teploty v ČR jsou v posledních letech skutečně vysoké, proto má čím dál větší procento domácností zájem o klimatizace. Ve firmách už jsou téměř samozřejmostí, a to jak v kancelářích, tak v továrnách. Na vině je i lepší finanční dostupnost.

Mobilní vs. nástěnná klimatizace

Pokud můžete, investujte do nástěnné. Nástěnné klimatizace jsou výkonnější a zpravidla také tišší, například klimatizace Samsung WindFree mají hlučnost jen 16 dB, zatímco hlučnost mobilních klimatizací se pohybuje kolem 50 dB. I tohle je však ekvivalentem tichého hovoru, takže nic, co by se nedalo vydržet. Samozřejmě jsou situace, kdy není možné nástěnné klimatizace využít. Typickým příkladem je pronájem bytu, kdy nemůžete vrtat do zdi a nic připevňovat. V takovém případě má mobilní klimatizace opodstatnění, jinak spíš ne.

Podle jakých parametrů klimatizaci vybírat?

Nejvíc by vás měl zajímat výkon, respektive to, jestli daný model zvládne vychladit místnost o velikosti, jakou potřebujete. Dále je vhodné sledovat energetické hledisko. Klimatizace bude stále zapojená, takže je vhodné investovat do zařízení s energetickou třídou A+ či lepší. Zajímavým parametrem je rychlost, s níž klimatizace zvládne vychladit místnost. V dnešní době je důležité sledovat i to, zda se klimatizace dá ovládat třeba přes mobilní aplikaci, nebo potřebujete ovladač.

Jakou značku klimatizace zvolit?

Již jsme zmiňovali Samsung, z dalších známých výrobců dělá klimatizace Panasonic. Pokud chcete nějakých pár tisíc ušetřit, zaměřte se i na méně známé výrobce. Vynikající a chválené jsou klimatizace Daikin, zaujmou rovněž příznivými cenami.

Publikováno: 25. 02. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková