Bydlení podle Feng šuej - 2. část

V předchozím článku jsme vás seznámili ze základními principy, se kterými pracuje prastará čínská filozofie Feng šuej. Nyní vám přinášíme další podstatné informace, na to, abyste si mohli vytvořit pozitivní prostor ve svém bytě, domě či v kanceláři.

Podle čeho se orientovat?

Když budeme uvažovat o změnách prostoru, respektive umístění nábytku a doplňků podle této filozofie, musíme brát v úvahu datum svého narození podle čínského horoskopu, resp. narození osob, které se v daném prostoru pohybují a světové strany. Abychom se vyhnuli chybným představám, třeba si uvědomit, že zařízení bytu či kanceláře podle Feng šuej neznamená, že bude v čínském stylu. Může být starožitné, ale i moderní, romantické či minimalistické, podle toho, k čemu máme vztah. Důležitá je harmonie a správná cirkulace životodárné energie Čchi. V první řadě si musíme promyslet, co od života opravdu očekáváme a po čem toužíme, co potřebujeme, aby náš život byl plnohodnotný a uspokojoval nás. Zdá se vám, že se vám daří jen v jedné oblasti a ostatní zůstávají zanedbané? Takový případů je mnoho. Někdo úspěšně pokračuje v kariéře, ale nedaří se mu v lásce, či soužití s partnerem, jiný je spokojený v manželství, ale chybí mu například zdraví. To je výsledek nevyváženého prostředí, ve kterém se pohybuje. Feng šuej zná prostředky, jak harmonizovat všechny oblasti našeho života, na kterých nám záleží, a které jsou pro nás podstatné.

Základní metody

Feng šuej zná několik základních metod, či škol. Ze všech vyplývá důležitost symboliky pěti prvků. K jednotlivým oblastem úspěchu a pokroku je vázán jeden z těchto prvků: voda, dřevo, oheň, země, kov. Číňané věřili, že pokud chceme pokročit, je třeba chránit a posilovat životodárnou energii Čchi. Každá místnost má vlastní energii Čchi a její střed, podle kterého se musíme orientovat, abychom zlepšili to, co chceme. Nejznámější u nás je metoda Ba gua, která patří mezi nejjednodušší. Jejím symbolem je osmistěn, přičemž každá jeho strana symbolizuje jeden směr kompasu, ale zároveň i jednu oblast našeho života. Ke každému patří i prvky, které pozitivně ovlivňují jednotlivé oblasti. Nemusí však jít jen o jejich doslovný význam, ale jen symbolické ztvárnění - barva, materiál, tvar, vůně, chuť a podobně. Obecně: * Východ symbolizuje zdraví a jeho podpůrným prvek je dřevo, * Jihovýchod znamená hojnost a bohatství, jeho prvkem je stejně dřevo, * Jih představuje slávu, podpůrným prvkem je oheň, * Jihozápad je zdrojem lásky a manželství, či partnerství prvek je Země, * Západ představuje děti a rodinu, podporuje ho kov, * Severozápad je symbolem cestování a přátelství, opět je podpůrným prvkem kov, * Sever symbolizuje obchod a kariéru, prvkem je voda, * Severovýchod představuje vědomosti a znalosti, prvek je Země. Jak jsme již zmínili v úvodu, při umístění předmětů podle této základní šablony třeba brát v úvahu i váš datum narození nebo datum narození osoby, která se v daném prostoru pohybuje (podle čínského kalendáře), v případě, že jich je více - je třeba sladit základní směry a cíle. Na základě data narození mohou být jednotlivé směry, jejich význam a podpůrné prvky u každého trošku jiné. Konkrétním datem, jednotlivým oblastem života a tomu jak mohou vypadat podpůrné prvky, se budeme věnovat v následujících článcích.

Publikováno: 18. 02. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Adéla Novotná

Tagy: bydlení feng šuej