Bydlení podle Feng šuej - 3.část

Na každého z nás mají velký vliv barvy. Ačkoli ne vždy si jejich působení uvědomujeme, určitě jste už i vy zažili pocit, že během některých dní vám přijde vhod pestrobarevné oblečení, jindy se cítíte lépe v neutrálních barvách - černé či bílé. Často to záleží od naší nálady, ale také od toho, po čem naše tělo a duše baží, co jim chybí. Barvy v obytných prostorech nelze tak snadno měnit jako oblečení, proto bychom jim měli věnovat velkou pozornost. Nejde jen o barvy stěn, které mnozí v letním období obnovují, ale o barevnost bytu či kanceláře a její celkový výraz ovlivňují i koberce, obrazy a jiné doplňky. Velmi estetické a efektní pro pozitivní energii jednotlivých místností je například kombinování jemných odstínů světlejších barev. Vyvarujte se nadměrnému použití sytých barev, ty jsou vhodné spíše na doplňkové detaily, například vázy, polštáře, malé koberečky.

Feng šuej určuje barvy, které jsou podle této filozofie vhodné do jednotlivých místností pro každého z nás:

Je místností, kde si potřebujeme dokonale odpočinout, proto bychom měli v ní jako základní používat neutrální barvy, které mají uklidňující účinek. Rušivě mohou působit jasné syté barvy, zejména červená a oranžová. Mají totiž výrazně aktivující energii, která nám může brát spánek. Nejvhodnější jsou matné odstíny modré, šedá, béžová. Můžete použít i jemnou nazelenalou nebo i velmi jemnou fialovou barvu.

Pracovna

I v této místnosti mohou syté odstíny působit rušivě, protože v pracovně se potřebujeme v první řadě soustředit na myšlenkovou činnost, ať už jde o tvůrčí práci, čtení nebo studium. Takže opět jsou vhodnější neutrální barvy, mimořádně vhodná, a v Číně velmi oblíbená, je zelená, která zklidňuje namáhané oči.

id="obyvak">Obývák

Tento pokoj je určena na setkávání členů domácnosti, ale i přijímání návštěv. Jelikož se v ní většinou zdržuje několik lidí, což samo o sobě vytváří pozitivní energii a nedává průchod negativní energii zvenčí. Pokud jde o barvy, zde se můžete opravdu vyřádit. Použijte jakékoliv barvy a jejich odstíny, které jsou vám a vašim spolubydlících příjemné.

jídelna

Snad nejdůležitější v jídelně nebo v jídelním koutě je, aby jídlo vypadalo dobře a výborně i chutnalo. Na to mohou mít vliv i barvy stěn a doplňků. Nepoužívejte studené a tmavé barvy - ty jídlo znechucují, ale pohrajte se se světlými teplými sytými barvami. Pohodlí a chuť k jídlu dodávají zejména lososová a meruňková barva.

Feng šuej kuchyňa

Nebo kuchyňský kout nepůsobí dobře v chladných barvách, ale nejsou pro ni velmi vhodné ani odstíny červené a oranžové. Nejideálnější barvou je barva čistoty, tedy bílá. Pokud chcete mít kuchyň barevnější, použijte světlou, ale matnou, teplou barvu.

Navzdory současným trendům, které často využívají chladné barevné odstíny, zejména v tmavém provedení, jsou mimořádně nevhodné. Ani námořnická modrá, či lesní zelená, nejsou ty nejvhodnější. Opět hrají prim světlé matné barvy - mandarinková nebo žlutozelená. Velmi vhodná je bílá barva.

Publikováno: 18. 05. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Adéla Novotná

Tagy: feng šuej