Žáruvzdorné sklo v krbu

Posezení u krbu je pro většinu z nás doslova balzámem na duši a zahřátím na těle. Proto si jej domů i na zahradu pořizuje stále více rodin. O krb je ale potřeba se také pečlivě starat, aby nám sloužil po mnoho let tak, jak má. Zároveň je potřeba chovat se zodpovědně a mít krb zabezpečen dle platné normy, aby nedošlo k požáru. Víte, kde se obrátit, pokud potřebujete poradit se stávajícím žáruvzdorným sklem, hledáte sklo nové, nebo máte dotaz zcela jiný?

Proč nám prasklo žáruvzdorné sklo?

K častým „poruchám“ krbů patří prasknutí nebo černání žáruvzdorného skla. Pokud vám žáruvzdorné sklo prasklo, příčin může být několik, ale většinou je za tím mechanické poškození. Kupříkladu polenem, přivřením zpříčeného špalku nebo pohrabáčem. Někdy je příčinou zatvrdnutá těsnící šňůra, která pak nedovoluje dilataci dvířek. Také se na trhu objevují nekvalitní kamna a krbové vložky, jež jsou zhotoveny z nestabilních materiálů. Dvířka se pak kroutí a sklo praskne.

Černání žáruvzdorného skla

Také se můžete setkat s černáním žáruvzdorného skla. Stávajícího, ale i nového, které namontujete na svůj starý krb. Děje se tomu většinou ze třech důvodů. Buď se může jednat o krbovou vložku nižší cenové kategorie, kde je oplach skla řešen primitivně tak, že je vynecháno těsnění v horní části dvířek. Zákazník si ale myslí, že šňůra v té části vypadla. Při výměně skla ji proto doplní, ale tím se sklo ihned zanese. Někteří výrobci osazují do krbových vložek pyrolytické (samočisticí) sklo. Toto žáruvzdorné sklo je z jedné strany opatřeno speciální pokovenou vrstvou odrážející část tepelné energie zpět do ohniště. Tím dochází k vyšším teplotám v krbu, lepšímu hoření, nižším emisím a sklo se zanáší méně. Poslední možností je, že topíte dřevem s vyšší vlhkostí. Nové žáruvzdorné sklo i další vybavení seženete na Kamnarina.cz.

Publikováno: 10. 11. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková