S červotočem není legrace. Jak ho zlikvidovat dříve, než zamoří celou domácnost?

Drobný brouk je postrachem chatařů a chalupářů, hrůzu však nahání také majitelům novostaveb. A bohužel neexistuje důvod, proč by se nemohl objevit i v panelákovém bytě. Způsobů, jak se červotoč do domácnosti dostane, je vícero, zdaleka nejčastěji si ho však doneseme společně s napadeným kusem nábytku. Důležité je nemeškat a okamžitě ho zlikvidovat. Jak na to?

Dřevo obvykle napadá červotoč proužkovaný

Nejčastějším návštěvníkem domácností je 3-4 mm velký červotoč proužkovaný, který se vyznačuje světlým až tmavě hnědým tělíčkem a tečkovanými rýhami na krovkách. Obvykle zůstává tam, kde se vylíhne, případně v těsné blízkosti. Což v praxi znamená, že se z vašeho obydlí nehne tak dlouho, dokud ho nezlikvidujete. Vyhovuje mu teplota 14-16 °C a relativní vlhkost vzduchu kolem 70-80 %. Přítomnost červotoče poznáte snadno: larvy razí v napadeném dřevě chodbičky široké cca 2,5 mm a po ukončení vývoje (1-3 roky) se dostávají ven prostřednictvím výletových otvorů (menších dírek na povrchu dřeva). Proto – pokud na povrchu nábytku či jiné dřevěné konstrukce spatříte charakteristické dírky, zpozorněte. Jemné piliny v okolí a noční chroupání vaše obavy jen potvrdí.

Rychlost hraje hlavní roli

Čekání se nevyplácí – v případě dřeva napadeného červotočem tedy rozhodně! Dřevokazného hmyzu se můžete zbavit včasnou impregnací. Vystačíte si s obyčejným štětcem a přípravkem, který seženete v běžné drogerii. Pokud se brouk prokousal hlouběji, budete muset nasadit těžší kalibr v podobě tzv. požerkového insekticidu. Anebo se obrátit na profesionály, jež červotoče zlikvidují mikrovlnným zářením nebo jinou moderní metodou ozařování (např. gama zářením). Následovat by měla ochrana dřeva pro případ, aby se nezvaný host nevrátil na místo činu.

Publikováno: 22. 01. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková