První partnerské bydlení: Jak na to, abyste se doma cítili skvěle?

Rozhodli jste se s partnerem udělat významný krok ve svém vztahu a plánujete spolu bydlet? Podívejte se na několik praktických tipů, jak zařídit sdílený prostor. Vašemu domovu dejte pevné základy, abyste v něm nejen dobře cítili, ale se do něj také s radostí každý den vraceli zpět z práce či školy. No a pokud pracujete přes internet, dejte si na zařizování záležet o to víc. Inspirujte se radami na téma jak si zařídit společný domov!

Je vhodné pracovat doma?

V úvodu jsme nakousli práci z domova, která je v posledních letech poměrně běžná. Pokud home office holdujete i vy, nezapomeňte fakt zohlednit při výběru vybavení a udělejte si někde v zapomenuté části bytu pracovní koutek. Měli byste mít adekvátní podmínky pro práci, jinak vás brzy sežere stres. A co se týče konkrétních tipů, jak získat více zakázek a zvýšit příjem domácnosti, dobrou volbou je platforma https://pryard.com. Můžete se na ní registrovat jako poskytovatel marketingových služeb či jako inzerent, který potřebuje koupit PR články pro posílení nového, stagnujícího i dobře našlápnutého byznysu. Registrace je zdarma, rozhraní systému intuitivní.

Na plánování interiéru buďte dva

Než začnete nakupovat nový nábytek, najděte si nerušenou chvíli, sedněte si spolu a dejte své představy na papír. Možná už při nákresu zjistíte, které kusy se sice v představách krásně vyjímají, ale v reálném prostoru nebudou praktické. Nezapomeňte na vašeho nejlepšího spojence - svinovací metr. Když natrefíte v prodejnách nebo na návštěvě na zajímavý kousek, vyfoť si ho a zeptejte se partnera na jeho názor. V případě, že chcete domů ve stylu venkovského zámečku, zatímco vaše polovička minimalistické moderní hnízdo jako ze sci-fi filmu, budete hledat schůdný kompromis o něco déle a pravděpodobně budete muset oba slevit ze svých požadavků. Nesnažte se prosazovat svůj názor za každou cenu, vždyť toto bydlení je odrazem vaší touhy po partnerském životě.

Investujte do své ložnice

Pokud ani jeden z vás nevlastní dvojlůžko, je načase poohlédnout se po nové posteli. Zeptejte se partnera, jakou tvrdost a materiál matrace preferuje a podle toho zvolte, zda si pořídíte jeden velký nebo každý vlastní. V případě, že bydlíte v menším bytě nebo garsonce a prostor musíte využít multifunkčně, lepší volbou pro vás může být rozkládací pohovka. Ani na ní však podle možností nešetřete a investujte do kvalitnějšího materiálu. Pro ještě pohodlnější spánek volte raději dvě peřiny jako jednu velkou (francouzskou). Spaní pod společnou přikrývkou je sice romantické, ale noční protahování se o delší kousek vám k lepšímu odpočinku nepřidá.

Nepodceňujte stolování

Společně sdílené jídlo je jednou ze zásadních partnerských i rodinných aktivit. Ať je byt jakkoli malý, nikdy se nevzdávejte jídelního koutu. Jíst na gauči s talířem na klíně není žádná radost. Menší rozkládací stůl vám udělá dobrou službu, v případě nejvyšší nouze poslouží i sklopný model a skládací židle, které prostě shromáždíte stranou. Barový pult je další možností, romantickou večeři při svíčkách při něm ale uděláte těžko. Pokud máte volný koutek místnosti, zvažte rohovou lavici a stůl na jedné centrální noze, tento varianta zabere méně prostoru a zároveň poskytne dostatek pohodlí.

Uložte si věci přehledně

Ať už se stěhujete vy k němu, on k vám, nebo oba do nového, počítejte s dvojnásobným množstvím věcí každodenní potřeby a dvakrát tak velkým objemem úložných prostorů. Pokud situaci podceníte, budete zakopávat o Komíny knih, hromady oblečení a jiných předmětů, což spokojenému bydlení rozhodně neprospěje. Pro oboustranný pohodu dimenzujte skříně a regály raději i s nějakou rezervou. V malých bytech se nebojte využít i jinak přehlíženy místa - umístěte například polici na knihy nad dveře. Skříňky můžete pověsit nad postel, TV stolek nebo pohovku. Pokud máte klasickou postel na nožičkách, množství věcí se dá schovat pod ni do zásuvky na kolečkách.

Dopřejte si soukromí

Pokud vám v bytě chybí pocit, že jste tam doma, že je to vaše "teritorium", snadno podlehnete nutkání zdržovat se raději mimo bytu. Záměr bydlet spolu, abyste mohli trávit více příjemného času ve dvojici, podpořte aktivním rozdělením území na "naše", "moje" a "tvoje". Nemusíte zrovna pracovat z domu, abyste ocenili vyčleněné místo, kde se můžete v klidu soustředit na svou činnost. Samozřejmě, pokud jste na plný úvazek na "home office", počítejte s adekvátním pracovním koutem, kam se uchýlíte, i když se váš partner bude věnovat třeba sledování televize nebo kulinářským aktivitám. Vaším osobním místečkem může být pohodlné křeslo, malý pracovní stůl nebo alespoň stolová deska s pracovní židlí v ložnici, výklenek na čtení knih zařízený hromadou polštářů nebo v lepším případě celá samostatný pokoj. Respektujte toto místo a soukromí svého partnera.

Slaďte zvyky a rozdíly řešte co nejdříve

Zatímco žijete sami, můžete si nastavit své pravidla a jejich porušovat jak se vám líbí. Ve společném prostoru sdílíte nejen pohodlí a zázemí, ale i nutné úkony na jeho údržbu. Co nejdříve si stanovte zásadní pravidla a rámcově rozdělte kompetence. Nejen domácí práce, ale například i systém plateb za energie, ranní čas v koupelně, či nákupy potravin. Pokud vám nějaký zvyk partnera překáží (nebo jemu váš), vysvětlete si to dříve, než vám doslova poleze na nervy. Pozitivní laděný rozhovor je vždy přínosnější, než kritika. Vyřešte detaily užívejte si domů v tom nejlepším souladu.

Publikováno: 05. 11. 2019

Kategorie: Praktické tipy