Litografie jako krásný doplněk do stylově zařízené domácnosti

Existují mezi námi jedinci, pro které domov není pouze místem, které by mělo být zařízeno prakticky a pohodlně. Někteří z nás potřebují přidanou uměleckou hodnotu. A i zde se mohou chutě různit. Někdo bude chtít futuristickou domácnost, zatímco jiný se naopak nadchne do předmětů z dob minulých. A pro takové zde není nic lepšího než kvalitní starožitnictví, se kterým ze svého domova vytvoří opravdový skvost. Nejde ale pouze o starožitný nábytek a ozdobný porcelán. Aby bydlení působilo jako promyšlený celek, je důležité také to, co visí na stěnách. A zde se nabízí otázka – slyšeli jste někdy o litografiích?

Dávná a krásná technika litografie

Litografie jako technika k vytváření obrazů vznikla již v 18. století. Je spjata se jménem Aloise Senefeldera, pražského rodáka, který se živil psaním divadelních her. Postup spočívá v tom, že obraz se nejdříve namaluje na vyhlazený solenhofenský vápenec a poté se tiskne na papír. Proto se tato technika nazývá také kamenotisk. Kreslit se dá například mastnou křídou, tuší či perem. Kámen se pak pomocí různých látek udržuje vlhký tak, aby na některých místech barvu odpuzoval či zadržoval. Vytvořený obraz se pak přenáší pomocí litografického lisu. Dříve byla tato technika užívána spíše pro praktické účely, například k tisku plakátů, brzy si ale našla cestu k srdcím mnoha umělců. S litografií jsou spojena taková jména jako Alfons Mucha, Goya či Henry Toulouse-Lautrec.

Staňte se hrdým vlastníkem litografie

Originály Alfonse Muchy si sice nemůže dovolit každý, litografie se však stala opravdu oblíbenou technikou mnoha umělců. A kde tyto díla hledat? Krásné obrazy naleznete například v nabídce starožitnictví Antikart. Při výběru se můžete řídit autorem, cenou nebo prostě výjevem, který je na obrazu zachycen. Jedno je ale jisté. Pokud ladíte svůj domov do starobylého stylu, litografie v něm vytvoří pomyslnou třešničku na dortu.

Publikováno: 04. 06. 2020

Kategorie: Interiér

Autor: Barbora Kocourková