Ideální software stojí co možná nejméně

Koupě nového počítače je finančně docela náročná záležitost. Ovšem velké peníze nestojí pouze hardware, ale často také software. Naštěstí není nutné si kupovat úplně všechno. Ledacos je reálné sehnat bez placení, a to, za co už se platit musí, je možné pořídit za výrazně menší peníze, než je obvyklé.

Možnosti zdarma

Asi každý alespoň trochu poučený laik už slyšel o programech, které se dají stáhnout zdarma a zároveň nejde o porušování zákona. Jedná se buďto o zcela volně šiřitelný software nebo dema, která umožňují pouze omezený chod a po zaplacení se objeví všechny jejich funkce. Programy, které jsou k dispozici zcela zdarma, toho obvykle neumí ani zdaleka tolik, co konkurence za velké peníze. Dává to docela smysl, jelikož na takovém softwaru pracují jen malé týmy s omezeným rozpočtem, jež tvoří hlavně pro svou vlastní potěchu. Proto často tyto programy nemají dost funkcí a mnohdy také postrádají smysluplné ovládací rozhraní, takže se s nimi i vcelku špatně pracuje. Pro někoho dostačující, nicméně většinová společnost chce přeci jen o něco víc.

Kvalita za dobré peníze

Komu není líto za kvalitní software zaplatit, ovšem nikoliv plnou, ale třeba jen čtvrtinovou cenu, může nakupovat programy v rámci druhotné licence. Ty jsou sice zpoplatněny, avšak mnohem méně, než je standard. Software typu Microsoft Windows 11 nebo Adobe Acrobat je možné si ve specializovaných obchodech pořídit doslova za pár stovek. Jde totiž o programy, které byly dříve součástí dnes již vyřazených počítačů velkých firem. Tyto programy se běžně přeprodávají, ovšem docela logicky za nižší ceny. Nejde tedy o nic ilegálního.

Kam jít nakupovat?

Pořídit si takovýto software je možné leckde, nicméně ne všude skutečně zákazník dostane přesně to, co si objednal. Proto je dobré nakupovat pouze tam, kde má člověk jistotu férového jednání. Mezi solidní obchodníky v tomto oboru patří například e-shop Pro Licence.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková