Je hromosvod dostatečnou ochranou před bleskem?

Velké bouře, zemětřesení, povodně. Je pravděpodobné, že tyhle hříčky přírody budeme čím dál častěji zaznamenávat také u nás v Česku. V našem vlastním zájmu bychom se na ně tedy měli připravit. Jak se dostatečně ochránit před bleskem? Z hodin fyziky možná víte, že blesk není nic jiného než velmi silný elektrický výboj, který si hledá cestu k zemi. Pokud se však rozhodne jít skrz nějaký objekt, v tomto objektu a celém jeho okolí dojde ke krátkodobému výraznému zvýšení napětí na všech vodivých předmětech. To může zapříčinit poničení součástek v elektrických zařízeních. Vzhledem k tomu, kolik jich v dnešních domácnostech máme, je na místě se chránit. A navíc jsme ještě nezmínili bleskový proud, jež je schopný vyrvat ze zdí i celé elektroinstalace.

Hromosvod by měl být samozřejmostí

Jasnou ochranou proti bouřkám je hromosvod. Takto ho v Česku nazýváme, přestože ve skutečnosti svádí blesky. Dobrý hromosvod projekt navrhne tak, aby se blesk svezl bezpečně rovnou do země a nic v domácnosti nepoškodil. Bohužel ale existují i domy, které ho instalovaný vůbec nemají. V minulosti nebyl legislativou vyžadovaný. Patří-li i váš dům mezi starší budovy bez hromosvodu, ve vlastním zájmu si ho nechte vybudovat.

Důležitá je rovněž ochrana uvnitř

Hromosvod budovu dobře ochrání zvenčí, avšak důležitá je rovněž vnitřní ochrana před bleskem. Do domácnosti byste si měli nainstalovat svodiče přepětí na přívodu elektřiny. Netušíte jak, nebo o co vlastně jde? Žádný strach, stačí se obrátit na odborníky. Návrh hromosvodu vám zpracují třeba ve firmě HromoElektro. Poradí si s rodinným domem, skladovací halou i firemním areálem. Kromě jiného provádí rovněž revize hromosvodů, jejich opravy a rekonstrukce. Nezapomínejte, že hromosvod v nevhodném stavu může mít ještě horší dopad, než kdybyste vůbec žádný neměli.

Publikováno: 28. 10. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková