Jak vybrat pohodlnou židli

Říká se, že pro kvalitní spánek je důležitá kvalitní postel a matrace. Totéž však platí o sezení. Ať už sedíme u jídla nebo při práci, trávíme sezením poměrně velkou část dne. Proto je při výběru židle velmi důležité, zda je pohodlná, sedíme na ní správně a nepřispívá k rozvoji problémů se zády. U pracovní židle to platí dvojnásob, protože na ní trávíme většinu dne. A je jedno, zda je to konferenční, jednací židle či běžná kancelářská. Správné sezení prospívá zádům a navíc právě díky pohodlnému sezení uděláme 2x více práce, než když se stále ošíváme, protahujeme, kroutíme, protože se nám nesedí nejlépe.

Jak vybrat tu správnou židli pro sebe?

Neexistuje židle, která by vyhovovala všem osobám. Velmi záleží na výšce a váze jejího uživatele i na tom, kolik času na židli tráví. Zda na ní sedí celých 8 pracovních hodin anebo mezi tím odbíhá, má různé pochůzky a sedí na ní vlastně jen 3 hodiny denně. Tak či onak by výška sedáku měla být o něco málo menší než délka nohy ke kolenům. Hlouba sedadla by měla umožňovat úplné opření a posunout se zadkem co nejvíce dozadu. Opírat byste se měli o opěrku dolní části zad (bedry) nikoliv se naklánět dozadu jako stožár ve větru a opírat se pouze horní části zad. Proto mohou některé kancelářské židle vypadat široce, pohodlně, ale ve finále absolutně neposkytnou vašim zádům oporu, protože máte za zadkem ještě 25 cm prostor. Drobný človíček by se na takové židli komfortu absolutně nedočkal. Zatímco o dvě hlavy vyšší kolega by pěl ódy. Přesto, že jsou tyto židle většinou polohovací, mají pouze omezenou možnost nastavení, proto si před nákupem židli osobně vyzkoušejte a sedněte si na ní, zkuste, kam až se dá upravit dle vašich parametrů.

Materiál

Materiál je spíš otázkou estetiky a praktičnosti. Vás by měla zajímat kvalita provedení. Nicméně materiál ovlivní to, jak dlouho vám židle vydrží. Vybírat můžete z kůže, kombinace dřeva, textilní potahové látky, koženka, plast. Od toho se pak odvíjí samozřejmě i cena.

Publikováno: 05. 06. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková