Graffiti: Kontroverzní umění, které na zdech (ne)má co dělat

Šedesátá léta se pomalu chýlila ke konci a jistý Demetrius - poštovní doručovatel řeckého původu – začal newyorské ulice označovat svou přezdívkou TAKI 183. Jeho aktivity si brzy všimli reportéři z New York Times a začali o ní reportovat. Netrvalo dlouho a zrodil se fenomén, který s rozšířil do celého světa – graffiti. U tagů (podpisů) graffiti dlouho nezůstalo a umělci začali postupně tvořit barevná díla. Jejich uměleckým plátnem se staly zdi na veřejných prostranstvích, vlakové soupravy a vůbec vše, co jde posprejovat. V následujících letech se graffiti stalo jedním z pilířů hip hopu.

Kdy se dostalo graffiti do České republiky?

Do České republiky se graffiti dostalo po revoluci v roce 1989, ale v masovějším měřítku se na zdech začalo objevovat až v polovině 90. let. Za popularizaci mezi mladými lidmi mohl časopis Poplife s rubrikou Graffiti Art. Počet sprejerů výrazně stoupl a s tím i počet lidí, na jejichž majetku se „umělci z ulice“ vyřádili. Mnozí z talentovaných sprejerů se nakonec vydali cestou legálních ploch a zakázek pro soukromý i veřejný sektor. Legální graffiti se vyjímá také na protihlukových zábranách kolem Svinovských mostů.

Jak proti vandalům bojovat?

Boj majitelů nemovitostí s vandaly však zřejmě nikdy zcela neskončí. Jedna generace sprejerů střídá druhou a přestože se zdá, že aktivních writerů na ulicích ubylo, ve skutečnosti tomu tak není. Malůvek však není tolik, jako v minulosti - může za to především antigraffity ochrana. Speciální nátěry představují jediný možný způsob, jak minimalizovat škody a zajistit, aby odstranění graffiti nebylo nákladné a komplikované. Pokud o něčem takovém uvažujete, jistě vás bude zajímat ceník antigraffiti nátěru. Spoustu užitečných informací o ochraně před graffiti a o čištění povrchů najdete na www.graffiti.cz.

Publikováno: 03. 10. 2017

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: antigraffiti | graffiti | odstranění graffiti