Připravte svou dílnu na poctivou tvorbu závitů

Pokud jste sebrali odvahu a vrhli se do fascinujícího světa obrábění, máme pro vás dobrou zprávu. Budete-li svou činnost provádět dobře, otevírá se před vámi cesta k zajímavým výdělkům. Nejdříve je však nutná pořádná porce dřiny a nemalé investice. Na jaké pomůcky určitě nesmíte zapomínat?

Náročné požadavky

Postupem času se odvětví obrábění musí vypořádávat se stále rostoucími nároky klientů. Není se čemu divit. Dnešní počítačem řízené stroje dokážou pracovat s takovou rychlostí a přesností, že by se o tom mohlo konvenčním soustruhům a frézkám pouze zdát. To však neznamená, že jsou bezchybné a není nutné jejich provoz hlídat. V mnoha případech také nějakou chvíli trvá, než se vám podaří sladit celý program i korekce.

Typickým příkladem jsou oblíbené metrické závity. Ty jsou v naší zemi nejběžnější varianta (čas od času chtějí klienti například Whitworth provedení). Z toho důvodu se nemůžete divit, že daný požadavek najdete na úplně každém výkresu. Jakým způsobem dokážete snadno identifikovat dokonalou vnější i vnitřní šroubovici?

Buďte opravdu pečliví

Pokud před vámi na stole zrovna leží vnější závit (šroub), pak byste měli mít připravené měřicí kroužky. Ke každému normovanému rozměru existují celkem dva, přičemž jeden se musí dát perfektně našroubovat, zatímco druhý naopak nesmí.

Pro identifikaci správné vnitřní šroubovice (matice) zase slouží závitový kalibr. Jeho dobrá strana by se v ideálním případě měla dát bez problémů našroubovat, zatímco zmetková se musí ihned zaseknout.

Připravte se, budete totiž potřebovat desítky různých druhů měřidel i kalibrů. Jestli sháníte vážně kvalitní pomůcky, ale nechcete příliš utrácet, mrkněte se na stránky oblíbeného e-shopu nastroje.cz. Snadno nakoupíte všechny důležité položky za bezkonkurenční ceny.

Publikováno: 27. 05. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková