Jak vybrat sedací soupravu?

Sedací souprava představuje hlavní dominantu obývacího pokoje, a je proto maximálně žádoucí věnovat jejímu výběru patřičnou pozornost. Sami víte, že když k někomu přijdete na návštěvu, je to právě gauč, jenž upoutá vaši pozornost jako první, a na který se následně po hostitelově vyzvání usadíte.

Nároky na „srdce obýváku“ jsou vysoké

Vybrat sedací soupravu, to skutečně není záležitost na půl hodiny. Vzhledem k tomu, že drtivá většina tuzemských domácností mění sedačku jednou za 10 i více let, vyplatí se při výběru opravdu přemýšlet a zvážit všechny faktory. Navíc si uvědomte, kde se nejčastěji potkáváte s ostatními členy rodiny, potažmo spoluobyvateli domu nebo bytu. Ano, je to v obývacím pokoji, na gauči u krbu. Stejně tak není sporu o tom, že sedačka slouží i jako jakýsi reprezentativní prvek, když k vám dorazí známí na nedělní kávu. Při výběru sedací soupravy hrají roli zejména:
  • rozměry,
  • tvar a styl, který by měl zapadat do celkového konceptu interiéru,
  • barva, která musí ladit nejen s vymalováním a barvou podlahy, ale také nábytkem,
  • materiál, jenž musí nabízet pohodlí, odolnost proti poškození i snadné čištění,
  • nároky na další funkce (polohovací komponenty, úložný prostor atd.),
Pamatujte si – neexistuje špatná sedací souprava, ale pouze špatný výběr.

Všechno začíná a končí s prostorovými možnostmi

Než se vypravíte do obchodu nebo začnete listovat (online) katalogy společností, které sedací soupravy prodávají, musíte si pečlivě změřit místo, kam chcete gauč umístit. Z prostorových možností obýváku pak dovodíte i vhodný tvar. Zvažujte přitom i počet osob, který by se měl na sedačku vejít. Vzhledem k tomu, že je to právě obývák, kde přijímáme své kamarády při návštěvách, je potřeba, aby se vedle „běžných“ obyvatelů bytu na sedačku vešel i někdo navíc. Na jednoho člověka je potřeba počítat se sedacím místem o minimální šíři 60 cm, v ideálním případě pro maximální komfort pak 80 cm. Dle těchto požadavků vychází ze srovnání nejlépe rohové sedací soupravy, eventuálně sedací soupravy do tvaru U.

Co by měl gauč „umět“?

Záleží také na tom, co od sedací soupravy očekáváte. Jinak řečeno, zda vám jde pouze o to, abyste si měli večer po příchodu z práce kde odfrknout a podívat se s rodinou nebo partnerem na oblíbený seriál, anebo zda vyžadujete:
  • lůžkovou úpravu,
  • úložný prostor,
  • polohovací komponenty (výsuvy, opěrky, područky, zádové opěrky atd.).
V této souvislosti se sluší upozornit na sedačky s elektricky polohovatelnými opěrkami a dalšími částmi. Tyto vychytávky totiž ze své podstaty představují jakousi „příplatkovou výbavu“, za kterou mnohdy zaplatíte i o desetitisíce navíc. Pokud tak narazíte na elektricky polohovatelný gauč za pár tisícovek, doporučujeme na něj zapomenout, jakkoliv velké lákadlo představuje. Je totiž vysoce pravděpodobné, že u nezvykle levného a přitom bohatě vybaveného gauče s elektronickými vychytávkami budete velice brzy řešit technické problémy. A to nechcete.

Denní spaní vs. přídavné lůžko pro občasné návštěvy

Pokud se rozhodnete pro sedačku s lůžkovou úpravou, měli byste při výběru zohlednit frekvenci, se kterou se na lůžku opravdu bude spát. Jedna věc je mít v gauči postel navíc pro všechny případy (občasné návštěvy přátel) a věc druhá je, pokud má sedací souprava plnohodnotně suplovat roli postele. Tak se tomu děje především v malých bytech a garsonkách, kde zkrátka není místo na oboje (postel i gauč). Pro každodenní spaní jsou lepší sedačky s kovovým mechanismem výsuvu, který je odolný a máte u něj jistotu, že se po roce neopotřebuje. Naprostou nezbytností je kvalitní matrace a rošt. Dlouhodobé spaní na nekvalitní matraci totiž způsobuje vážné zdravotní problémy se zády, kterým se dá předejít. Naopak pokud lůžkovou úpravu gauče tu a tam osídlí v noci nějaká ta návštěva, vystačíte si pro tyto jednorázové účely s levnějšími výsuvy ze dřeva, eventuálně v kombinaci s plastovými částmi. Zde bude cena samozřejmě o poznání nižší než v prvním případě.

Úložný prostor v elegantním kabátku se hodí

V dnešní době frčí minimalistické interiéry, při jejichž zařizování je primárním cílem dosažení co nejvíce úložného prostoru. Zároveň máme tendenci místnost vyplnit co nejmenším množstvím skříní, poliček a jiného nábytku. A právě rohové sedací soupravy s úložným prostorem se jeví jako ideální způsob, jak do elegantního pláště „srdce obýváku“ uložit například povlečení, peřiny, domácí sbírku DVD s filmy nebo všudypřítomné dětské hračky.

Jaký materiál je pro sedačku ideální?

Nejen pro rohové sedací soupravy, ale rovněž pro sofy, sedačky do U a všechny ostatní druhy gaučů platí, se dnes nejčastěji používají tyto potahové materiály:
  • látka,
  • kůže (+ ekokůže),
  • koženka,
  • alcantara,
  • a další.
Látka, to je zkrátka klasika. Jedná se o materiál snadný na údržbu, příjemný na dotek a s dostupnou cenovkou. Nic víc netřeba dodávat. Jako nejlepší materiál vychází dlouhodobě z různých srovnání kůže. Přesněji řečeno kvalitní kůže. Vysoká cena je vykoupena úměrně vysokou kvalitou a příjemností na dotek. Mínusem je náchylnost k poškození, z čehož vyplývá i potřeba náročnější údržby (čištění, impregnace, namaštění), aby sedačka vydržela v přijatelném stavu cca 15-20 let. Kůži však nezaměňujte s ekokůží. I tu je sice možné dostat v kvalitním provedení, ale v žádném případě nedosahuje kvalit „klasické“ prémiové kůže. Výhodou je naopak výrazně nižší cena. Tyto sedací soupravy bývají často instalovány např. do kanceláří, kde přeci jenom není zátěž taková, jako doma v obýváku, kde na ně vedle nás samotných často působí i domácí mazlíčci. Prakticky totéž platí pro koženku. Moderní materiály zastupuje např. alcantara, která je příjemná na dotek, krásná na kouknutí a slibuje dlouhou životnost. Pravdou však je, že skvrny od jogurtu, přesnídávek nebo čokolády se z ní nedostávají úplně snadno, a tak tento materiál asi moc neocení rodiny s malými dětmi.

Publikováno: 04. 08. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková