Chcete si slušně přivydělat? Zkuste investici do zlata

Vydělat si něco bokem rozhodně nezaškodí, nicméně většinou to není mnoho, a navíc se často jedná i o docela velkou dřinu. Pokud toužíte po velkém přivýdělku, avšak nechcete tahat o víkendech těžké bedny někde ve skladu, můžete zkusit investovat nějaké peníze do zlata. Výnosy sice nemusí být hned, ovšem s trochou štěstí a umu nakonec budete slavit zisk.

Zlato patří mezi nejstabilnější komodity vůbec

Asi každé malé dítě ví, že drahé kovy typu zlato, platina či stříbro jsou nedostatkovým zbožím, díky čemuž je jejich cena stabilně vysoká. To je pravda, ovšem speciálně u zlata jde i o jiné důvody. Jedná se totiž o kov, jenž se dá využívat mnoha způsoby. Rozhodně nejde o materiál vhodný maximálně tak k výrobě náušnic nebo náhrdelníků. Zlato se krom jiného používá v elektroprůmyslu, a sice jako vynikající vodič. Klidně tak můžete vlastnit zlato už teď a ani o tom nemáte páru. Žlutý kov se totiž běžně využívá k výrobě mobilních telefonů, tabletů, sluchátek, herních konzolí a další spotřební elektroniky. Je možné ho najít kupříkladu i v kabelech prémiové kvality. Je zkrátka všude. Není však potřeba jásat, jelikož se k tomuto účelu využívá skutečně jen stopové množství. V opačném případě by váš mobil nestál deset, ale třeba sto tisíc. Díky tomu, že je zlata tak málo a je navíc ještě velice důležité, udržuje si svou stabilní hodnotu, případně mírně stoupá na ceně. Proto je lepší, alespoň pro začátečníky, vstoupit do světa investic právě nákupem zlata. Jedná se o velmi nízké riziko s potenciálně zajímavým ziskem.

Prodává se v době krizí

Jak tedy vydělat na komoditě, která si drží neustále víceméně stejnou hodnotu? Jednoduše, stačí počkat na krizi. Zní to trochu ošklivě, nicméně turbulentní změny na akciových trzích jsou skutečně těmi nejlepšími okamžiky, kdy se zlata zbavovat. Tedy pro menší investory. Ti větší naopak nakupují všechno, co alespoň trochu jako zlato vypadá. A proč? Inu, protože je stabilní. Nečekejte tak, že v pátek nakoupíte a v pondělí výhodně prodáte. Může se to stát, ovšem pravděpodobnost je malá. Spíše budete muset trpělivě čekat na správný okamžik. Ten může mít podobu nejen velké vleklé krize, ale i krátkého, leč dostatečně zajímavého výkyvu na burze. K tomu dochází nejčastěji z důvodu přerušení těžby. Je však potřeba si takové okamžiky hlídat, jelikož se skutečně jedná pouze o krátké časové úseky, které mohou být pryč i během několika hodin.

Mince se dají použít i jako dárek

Investiční zlato můžete nejčastěji nakoupit ve formě cihel, respektive mincí. Cihly jsou větší, těžší a mají obvykle vyšší hodnotu. Hodně samozřejmě záleží na ryzosti. Čím kvalitnější zlato je při výrobě použito, tím vyšší cenu slitek má. Mince na druhou stranu jsou daleko skladnější a nemusí fungovat pouze jako investice, ale dají se použít třeba i jako dárek. Je jasné, že ani darováním zlaté cihly nikoho neurazíte, nicméně mince vypadají přeci jen o něco lépe, a navíc mohou sloužit i jako dekorace v obýváku. Ceněné nejsou pouze kousky s vysokou ryzostí, ale i mince ze speciálních sad. Ty se dají obvykle identifikovat dle rytiny. Některé disponují pěknou krajinkou, na jiných je zobrazený nějaký panovník. Velmi populární jsou mince, na nichž je zvěčněný Karel IV.

Trezor je jistota

Mnoho investorů docela rádo riskuje, nikoliv však na burze. Část z nich skladuje své zlato jen tak v šuplíku, případně ve skříni. Mnoho jich pak bylo kvůli takové hlouposti okradeno, a to nejen zloději pocházejícími zvenčí, ale také rodinnými příslušníky. Z toho důvodu byste si měli pořídit trezor. Pro malé množství můžete klidně koupit menší sejf. Hlavní je, aby byl bezpečný a neustále zamčený, jinak by jeho koupě postrádala smysl.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková