Podle čeho poznáte, že je podlaha zdravotně nezávadná?

Naprostá většina lidí hledí při výběru podlahy pouze na cenu a design. Zapomíná se však na další hledisko, které je ještě důležitější – na zdravotní nezávadnost. Je to i váš případ a rozhodně vás nenapadlo krytinu zkoumat i z tohoto pohledu? Vězte, že by vás složení některých podlah velmi nepříjemně překvapilo. Vzhledem k tomu, že v uzavřených prostorách trávíme naprostou většinu času (dle statistik cca 80 – 90 % dne) a za den vdechneme průměrně 10 – 20 m3 vzduchu, je zařazení zdravotní nezávadnosti na seznam základních kritérií výběru podlahy žádoucí.

Pozor na těkavé látky

Problém představují některé těkavé látky, které jsou v podlahách obsaženy. Průběžně se z nich dostávají do vzduchu v místnosti a mohou způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Odborníci z podlahářství však upřesňují, že termín těkavá látka je velmi obecný a zdaleka ne všechny substance patří na seznam nebezpečných či dokonce rakovinotvorných látek. K emisím látek dochází i v přírodě. Například u moře, kde se těkavé látky dostávají do ovzduší ze slané vody. Konkrétně jde o chlorid sodný, který však lidské zdraví rozhodně neohrožuje.

Jakou podlahu zvolit, aby byla „zdravá“?

Jakmile se s problematikou zdravotní nezávadnosti seznámíte blíže, pravděpodobně přestanete rizika ignorovat a poohlédnete se po podlahové krytině, která nebude mít na vaše zdraví negativní vliv. Ale jaké konkrétní materiály odpovídají přísným normám? K nejzdravějším krytinám patří organické podlahy bez obsahu změkčovadel, těžkých kovů, ftalátů, chloru a PVC. Dobrou volbou je přírodní linoleum, marmoleum a dřevo. Chybu však nemusíte udělat ani v případě plovoucí podlahy z PVC či vinylu. Záleží pouze na přístupu výrobce, zda při výrobě používá toxické látky, či nikoliv. Zdravotní nezávadnost poznáte na základě certifikátů a zároveň se spolehněte na jeden ze svých základních smyslů – jestliže podlahová krytina „smrdí“ již z dálky, pravděpodobně je napuštěna něčím, co doma rozhodně nechcete.

Publikováno: 08. 08. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková