Parketová podlaha a její renovace

Máme - li doma starou dřevěnou podlahu, jistě si teď lámeme hlavu nad tím, jak ji opravit, aby byla opět jako nová nebo ji snad rovnou vyměnit za novou. Výměna nemusí být hned tak nutná v případě, že podlaha nebo parkety jsou ještě v takovém stavu, že by byla zkrátka škoda ji vyměnit třeba za moderní laminát. Jak tedy máme renovaci provést a co bychom pro to měli udělat?

Parketová podlaha a její přednosti

Dřevěná podlaha a i ta parketová patří mezi ty nejkvalitnější podlahy vůbec. Jsou velice pevné, kvalitní, mají dokonalý design a originální strukturu, kterou jen těžko nahradíme. Dřevěné podlahy mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, příjemné jsou na dotek a nádherně voní. Jejich údržba není nikterak náročná pokud se budeme o ni dobře starat. Pak by nám mohla vydržet i několik desítek let a renovaci můžeme v takovém případě provádět i několikrát. Parkety můžeme vidět nejen v našich starších bytech z let 70. minulého století, ale i v historických šlechtických sídlech, hradech a na zámcích, kde tvořili dominantu celého sálu. Krása a ušlechtilost zde dala vyniknout dokonalé práci tehdejších mistrů svého řemesla.

Renovace má několik etap

První část renovace je samozřejmě příprava. Ta musí být provedena tak, abychom se nezdržovali, takže vyklidit místnost je prvotní úkol. I pod nábytkem se může nacházet parketa, která se musí vyměnit, aby nám nakonec nehyzdila výsledek práce. Měli bychom mít také připraveny i parketové dílce ve stejné velikosti a odstínu, jako náhradní díl. Pokud máme vše připraveno, můžeme začít s broušením, které je důležité. Odstraníme tak veškeré nečistoty, starý nátěr i lak, mastnotu a dokonce i menší rýhy, které se za ta léta na parketách udělaly. Podlaha tak dostane úplně jiný odstín, bude vypadat novější a díky broušení se může také zmenšit i o 2 mm. Ve výsledku to ale nakonec není nijak poznat. Navíc bychom takovou renovaci měli přenechat spíše odborníkům, kteří ví, jak svou práci dělat dobře. Na trhu služeb máme dnes široký výběr firem, které mají tyto práce ve svém portfoliu služeb, takže se nemusíme obávat, že bychom neuspěli. Jde také o to, že v případě renovace parketové podlahy bychom jako laikové nemuseli provést veškerou práci správně a mohli bychom podlaze spíše uškodit. Odborníci těchto firem mají přece jenom větší zkušenosti a se vším si poradí.

Tmelení jako další fáze renovace

některé parkety mezi sebou vykazují mezery a také se mohou objevit dolíky. Takto nerovná podlaha není to pravé ořechové a je třeba to napravit. Existují speciální tmely na podlahu pro tyto účely a tak se veškeré nedostatky mohou dobře zacelit právě pomocí tmelu. Takovýto tmel je možné použít celoplošně nebo jen na postižená místa.Pokud je tmel dokonale suchý, můžeme podlahu opět vybrousit, tentokrát do hladka, kdy se odstraní nejen přebytečný tmel, ale i nečistoty, které jsme doposud neodstranili. Na tomto broušení si musíme dát obzvlášť záležet, protože konečnou fází renovace je povrchová úprava parket a tady by byly všechny nedostatky vidět.

Lakování nebo olejování

Povrchovou úpravou se rozumí ochranný film na dřevěnou nebo parketovou podlahu, který ji chrání před poškozením. Olej a lak pokrývají podlahu z přírodního dřeva právě především za účelem chránit podlahu před škodlivými účinky UV záření, vlhkosti, nečistotami, hmyzem, a aby se prodloužila její životnost. Dalším cílem je dát podlaze jedinečný design, barvu a vzhled.

Publikováno: 24. 11. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Barbora Kocourková