Jak změřit setiny milimetru ve strojírenské výrobě?

Počítačem řízené soustruhy, frézky i další zařízení si připisují celou řadu benefitů, mezi něž patří extrémní přesnost, rychlost i jednoduché nastavení. Ani ten nejmodernější stroj však nedokáže překonat fyzikální zákony a lidský faktor, tudíž nesmíte podcenit opravdu pečlivou kontrolu. Jak na to?

Maximální pečlivost

Nezáleží na tom, pro jaký průmysl zrovna vytváříte obrobky, protože každá zakázka vyžaduje díly s přesností pouhých setin milimetru. Pokud si chcete udržet zákazníky i své zisky, rozhodně se neobejdete bez kvalitních měřidel i kalibrů.

Zaměříme-li se na první zmíněnou kategorii, naprostým základem jsou mikrometrická měřidla, hloubkoměry, úchylkoměry, dutinoměry a výškoměry. S pomocí daných pomůcek snadno identifikujete potřebné úpravy, ať už se jedná o libovolný tvar.

Z hlediska druhé kategorie zase nesmíte zapomenout na třmenové kalibry, s nimiž zvládnete vyzkoušet správně vytvořené tolerance vnějších rozměrů. Jejich opakem je válcové provedení, které si zase poradí s vnitřními tvary.

Závity

Mezi nejběžnější úkoly patří i řezání závitů, kdy v případě šroubu přichází na scénu měřicí kroužky, zatímco u matice se hodí klasický závitový kalibr. Nechcete-li se zdržovat, musíte vlastnit všechny normované typy měřidel i kalibrů, jichž je rovnou několik desítek.

S tímto nelehkým úkolem vám pomohou specializované online obchody, díky nimž zvládnete objednat veškeré vybavení z pohodlí kanceláře. Mezi nejznámější dodavatele na tuzemském trhu patří e-shop pod výše vloženými odkazy.

Není se čemu divit, jelikož se dočkáte ohromného výběru ověřeného zboží, bezkonkurenčních cen a profesionálního poradenství. Zajímavým benefitem je i možnost tvorby speciálních pomůcek na přání, kdybyste chtěli přijmout neobvyklou zakázku.

Publikováno: 25. 03. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková