Chystáte se na koupi vlastního bydlení? Nespěchejte, hypotéky zlevňují!

V oblasti financování bydlení bylo v poslední době rušno. Zpřísnila se pravidla pro poskytování hypotéčních úvěrů a zájem ze strany potenciálních klientů přirozeně opadl. Banky si toho jsou dobře vědomy a snaží se podbízet příznivějšími sazbami. Co z toho plyne pro vás? Hlavně žádný stres – vaše pozice bude výhodnější než doposud.

Jak pokles sjednaných hypoték ovlivní situaci na realitním trhu?

Nová pravidla pro získání hypotéčního úvěru začala platit na podzim 2018, nicméně dopad lze pozorovat až ze statistik prvního kvartálu tohoto roku. Loni totiž úvěry dobíhaly za původních podmínek. Tip: Spočítejte si, zda dosáhnete na hypotéku! Prostřednictvím hypotéky a úvěru ze stavebního spoření je financována cca polovina nemovitostí. Proto lze očekávat, že pokles uzavřených hypoték výrazně ovlivní celkový prodej. Navíc – ani rok 2018 již nepatřil k silnějším. Co to znamená v praxi? Ceny nemovitostí již nemohou eskalovat jako v minulosti. Potenciál růstu se naopak vyčerpal a s ohledem na výši příjmů jsou velmi drahé. Ačkoliv to bude ještě chvíli trvat, banky, prodejci, developeři a další účastníci realitního trhu nakonec přijmou fakt, že je situace neudržitelná, a přizpůsobí se.

Byty nejsou? Je jich více než loni!

Trh s nemovitostmi je do značné míry závislý na ekonomické situaci. Česká republika momentálně zažívá příjemné období a nestane se, že by lidé zcela přestali kupovat nevitosti. Uvědomí si však, že není důvod spěchat, protože ceny již neporostou a nabídka se bude rozšiřovat. Nevěříte? Statistika nelže: zatímco v roce 2018 bylo v Praze k mání 4531 bytů, letos je to 6114. Kupující si mají z čeho vybírat! Pokud jste pevně rozhodnuti pro koupi bytu, domu či jiné nemovitosti formou hypotéčního úvěru, využijte porovnání aktuálních nabídek na Navigátoru úvěru. Ušetří vám spoustu času, nervů a samozřejmě peněz.

Publikováno: 10. 04. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková