Máme pro vás pár dobrých rad!
Už topíte? Zkontrolujte rohy vašich obýváků a mezery mezi obkladačkami v koupelně. Možná tam na vás čeká nemilé překvapení v podobě barevných skvrn. Plísně na stěnách se zvyknou objevovat zejména v zimních měsících, kdy je v bytech teplo a vlhko. Neměli byste je podceňovat, protože nejsou jen estetickým problémem. Mohou mít za následek různá onemocnění, ke kterým patří například astma či jiné alergie. Ohroženy jejich působením jsou především děti, staří lidé, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou.
1. Větrat, větrat a větrat!
Vlhko a teplo jsou ideálními podmínkami na vznik nepěkných povlaků na vašich stěnách. Pokud jim
chcete předejít, musíte začít větrat. V případě, že jste doma celý den, větrejte 3-4 krát za den, abyste vlhkost z
prostoru dostali ven. Pokud příbytek během dne opouštíte, vyvětrejte ráno a večer. Nejúčinnějším větráním je přitom průvan.
2. Rizikové místa - kuchyň a koupelna
Kuchyň a koupelna patří do kategorie nejrizikovějších místností. Zpravidla se v nich vyskytuje nejvíce vlhkosti. Měli bychom jim proto v prevenci věnovat zvýšenou pozornost a po každém vaření a sprchování otevřít okno.
3. Pozor na topnou sezónu
\"Masivnější výskyt plísní bývá ve vlhkých obdobích a při současně sníženém větrání, tedy na jaře a podzim. V zimě zejména při nedostatečném vytápění a větrání, \"říká doktorka Holíková z Poradny environmentálního zdraví. Dávejte si proto pozor na aktuální topnou sezónu a to zejména, pokud máte vyměněny okna. V rámci
šetření sice udržujete v příbytcích teplo, ale vytváříte i ideální podmínky pro vznik plísní.
4. Hodně květů škodí
Všeho moc škodí a v případě plísní to platí zejména v případě okrasných rostlin. Palmy a jiné pokojové květiny zvyšují vlhkost v místnosti a
tím dávají zelenou plísním. Podobný efekt může mít i sušení prádla během zimního období.
5. Bojujte s nimi
Pokud se plísně na vašich stěnách i přes preventivní opatření objeví, neměli byste je podceňovat, protože vážně ohrožují vaše zdraví. \"Boj proti nim spočívá v odstranění příčin. Krátkodobá ochrana je možná protiplísňovými přípravky dostupnými běžně v drogeriích, \"uzavírá doktorka Holíková. Šikovným pomocníkem je Savo proti plísním. Nastříkejte neředěné Savo na postižené místo a nechte ho dvacet minut působit. Následně ošetřené místo omyjte vodou nebo nechte zaschnout. Před použitím přípravku plíseň mechanicky neodstraňujte, protože by mohlo dojít k jejímu rozšíření na další místa.