Co je to štítové kování a na co si dát pozor

Mnozí lidé nechávají výběr kování na interiérové dveře nebo kování pro skládací dveře na poslední chvilku. Říkají si, že je to jen detail, který se vybere prakticky ihned. Jenže výběr kování není tak snadný, jak by se to mohlo jevit. Kování a kliky dotváří interiér, proto není dobré výběr kování podcenit. Zejména pokud si zakládáte na dokonalém interiéru, pak byste měli pořádně zvážit, jestli se rozhodnete pro štítové kování nebo pro rozetové kování. To jsou totiž dva typy, se kterými se setkáte na trhu nejčastěji. Seznamme se však se štítovým kováním a zároveň si prozraďme, na co si dát u štítového kování pozor.

Co je to štítové kování

Se štítovým kováním se setkáváte poměrně často. Na trhu je pravděpodobně déle než zmiňované rozetové kování. A hravě ho poznáte. Jedná se o ten typ kování, kdy je klika a otvor pro zámek pospolu. Kdy je to jinými slovy jeden díl, který jen přiděláte s pomocí vrutů. A právě přidělávání pomocí vrutů je jistá nevýhoda u tohoto typu kování. Z dlouhodobého hlediska se totiž nejedná o dostačující upevnění.

V každém případě si dnes můžete vybrat z celé řady designů, tvarů i barev štítového kování. Dokonce se tento typ kování vyrábí z různých druhů, setkat se můžete se štítovým kováním z plastu nebo například z kovu.

Na co si dát pozor u štítového kování

V souvislosti se štítovým kováním však platí to, že by si člověk měl dát na pár věcí pozor. Velice často bývá špatně určená rozteč kliky. Ptáte se, co je to rozteč? Pokud mluvíme o rozteči kliky, mluvíme o vzdálenosti kliky od otvoru pro klíč.

V současné době se rozlišují podle českých norem až tři typy roztečí, a to rozteč 71 milimetrů, 90 milimetrů a 92 milimetrů. Poslední zmíněná rozteč se zatím vyskytuje jenom výjimečně, ale není ničím novým. Většinou se kování s takovou roztečí montují na staré dveře či na dveře zámků, které byly vyrobeny už před rokem 1989.

Publikováno: 27. 05. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Barbora Kocourková