Stavebnice pro děti jako skvělý způsob, jak rozvinout motorické funkce i představivost dítěte

Stavebnice patří mezi nejtradičnější hračky, které můžete najít v dětských pokojíčcích. Není se čemu divit – tato hračka je oblíbená jak mezi chlapci, tak také mezi děvčaty. Děti rády a dlouho tráví čas stavěním. Ti nejmenší si u toho rozvíjejí svou jemnou motoriku. Stavěním nepřeberných tvarů v pozdějším věku rozvíjíte dětskou představivost. A to je důvod, proč bychom měli dětem tuto hračku nabízet. Nemusí přitom jít o populární a drahé stavebnice.

Od útlého dětství

Čím je dítě mladší, tím větší by dílky stavebnice měli být. Děti do dvou let obvykle používají veliké gumové stavebnice, o které se nezraní. Je velmi snadné spojit dvě a více dohromady a děti si rozvíjejí spíše hrubou motoriku. Mají radost z postavené věže a rády ji boří. Děti od dvou do pěti let již mohou stavět z klasických plastových stavebnic. Dát dvě a více k sobě už není tolik jednoduché, chce to trochu cviku, ale čím více se tomu dítě věnuje, tím více mu to jde – a tím více ho to baví.

Děti se učí zábavnou formou

Stavebnice jsou pro děti něčím, co pro ně znamená zábavnou formu učení se. Zjistí, že když dílky nedají určitým způsobem, stavebnice spadne. Učí se, jak stavět, aby jejich věž (později třeba hrad) byl dostatečně pevný. A vše obvykle končí tím, že své dílko s radostí zničí. Starší děti se mohou snažit postavit věci podle předlohy, což je vhodné pro jejich kognitivní funkce a pozornost.

Obří stavebnice

V současné době již můžete pořídit stavebnice, které jsou velké. Dokonce svou velikostí odpovídají klasickým cihlám. Jsou ale z papíru, který je dostatečně odolný (může na něj bez problémů stoupnout i dospělá osoba), a přitom velmi lehké, takže s nimi dítě může snadno manipulovat. Může si stavět svůj vlastní domeček. Děti se rády schovávají do různých úkrytů. Ty nejmladší budou mít radost, když se je budete snažit najít.

Publikováno: 28. 05. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková