Kdy u krbu zkontrolovat těsnění?

Krb nebo krbová kamna většinou používáme pro přitápění a zároveň vytvoření útulné atmosféry. Příjemný odpočinek nám ale může zkazit kouř, který jde do místnosti. Kde je problém a jak ho opravit?

Když se v místnosti objeví kouř, je to vždy známka toho, že se něco děje a je potřeba najít řešení. Většinou nás jako první napadne špatný tah komína nebo třeba mokré dřevo, na vině je ale často špatné těsnění. Sklo je do rámu dvířek přichyceno různými způsoby, ale mezi ním a rámem bývá krbové těsnění odolné teplu. To právě zamezuje kouři a také popelu, aby se dostával z krbu nebo kamen ven do našeho obýváku. Jestliže ale je poškozené, špatně doléhá, nebo z jiného důvodu neplní svou funkci tak, jak by mělo, budeme mít místnost plnou kouře a víc než odpočinkem, strávíme večer větráním a čištěním okolí krbu od popela.

Než se tak pustíme do rekonstrukce komína nebo výměny celého spotřebiče, zkontrolujeme právě těsnění. Jeho opravu zvládneme s trochou šikovnosti svépomocí, protože aplikace není nijak náročná, důležité je odstranit to staré. Těsnění do kamen a krbů musí být odolné vysokým teplotám a lze ho zvolit i v samolepící variantě, což nám velmi usnadní celou opravu. Případné mezery mezi ochranným sklem a rámem krbových dveří pak vyplníme izolačními šňůrami s různým tvarem, tedy lze si vybrat tu, která nám bude nejlépe pasovat. Správnou funkčnost a to, že popel i kouř zůstanou výhradně uvnitř krbu nebo krbových kamen, zajistí dobře umístěné těsnění. Při jeho aplikaci tak postupujeme pomalu a pečlivě, abychom se vyhnuli případným problémům v budoucnu.

Chyba ve funkčnosti těsnění nás může potkat u léta používaného krbu, ale také u téměř nového. Unikající kouř nám vadí samozřejmě ze zdravotního hlediska, protože není vhodné dýchat tyto zplodiny. Je to i estetický problém, okolí krbu je začouzené a často i strop nad ním. Jakmile proto zaznamenáme jen drobný únik kouře, je vhodné přistoupit k výměně těsnění.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Zuzana Králová