Bez garnýží by nebyly záclony. Vyberte si tu správnou do vašeho domova

Záclony zútulňují interiér. Ale abyste si je vůbec mohli pořídit, je nutné nejdříve investovat do garnýží. Jenže jak typ tohoto pomocníka na věšení záclon vlastně vybrat? Nabídka na trhu je poměrně široká jako nabídka samotných záclon, což v naší hlavě vyvolává tunu otázek. Jaká garnýž bude skutečně kvalitní? A na jakou je spolehnutí? Pojďme si představit ty nejčastější z nich, ať si domů nepřineseme "zajíce v pytli".

Dřevěné garnýže jsou starou známou klasikou

Pokud uvažujete o koupi garnýží, stojí za zmínku dřevěné garnýže. Jedná se o starou známou klasiku, po které sáhnou všichni ti, kdo chtějí mít koupi tohoto bytového doplňku rychle za sebou. Jestliže to u vás garnýž vyhraje, pamatujte na jedno - čím širší okno bude, tím větší volte průměr tyče.

Co oceníte, tak designové zakončení garnýží. Zatímco některé jsou různě tvarované, jiné jsou jednoduchého tvaru. Ať už si vyberete jakékoli, pamatujte na jednu věc, a sice pokud budou držáky příliš daleko od sebe, mají tendenci se prohýbat, proto je od sebe příliš daleko neodsazujte.

Kovové garnýže jsou stabilnější

Stabilnějším a možná i stylovějším řešením jsou kovové garnýže. Ale nemyslete si, že u těchto typů garnýží nehrozí prohnutí. Bohužel i zde panuje toto riziko. V porovnání s dřevěnými alternativami se dají zkrátit dle libosti.

Zakoupit si dnes lze také takzvané celokovové tyče, které eliminují riziko zadrhnutí. Na druhou stranu jsou dražší.

Kolejničkové garnýže jako časté řešení bytů

Na trhu se také můžete setkat s takzvanými kolejničkovými garnýžemi, které jsou zajímavým řešením hlavně do bytových jednotek, kde se také nejčastěji vyskytují. Jedná se o umělohmotné kolejničky, které jsou v plastovém pásu. Ovšem setkáte se i s jinými variantami kombinující kov nebo dřevotřísku s umělohmotnými kolejničkami.

Výhodou tohoto druhu garnýží je především možnost nastavit si je či seříznout dle libosti. Jdou skvěle do kupy hlavně s nižšími stropy.

Publikováno: 28. 04. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Barbora Kocourková