Vyberte si garnýže na míru: základní typy, ze kterých lze vybírat

Garnýží je na trhu nespočet, takže je opravdu z čeho vybírat. Ještě předtím, než se pustíte do výběru, musíte znát rozměry svých oken. Některé garnýže se totiž nedají zkracovat. Pak by se mohlo stát, že garnýž bude příliš malá, nebo příliš velká a tím by se ztratil její účel. Kromě toho praktického (zamezit nechtěným pohledům, vytvořit zatemnění v místnosti) mají totiž ještě dekorativní funkci.

Garnýže s nastavitelnou délkou

Pokud si nejste jistí, jakou velikost přesně zvolit, nebo jste narazili na garnýže vašich snů, aniž byste si předem změnili rozměry, může vás potěšit, že u některých garnýží je možné upravit délku. Tak například dřevěné garnýže si můžete zkrátit rozřezáním dle svých představ (jen je důležité si uvědomit, že tato akce je nevratná – jakmile jednou zkrátíte, už neprodloužíte). Kovové garnýže mohou být vyrobeny na principu teleskopické tyče, tj. že jejich délku můžete volně prodlužovat až do určité maximální délky.

Běžné garnýže

Za běžné považujeme garnýže, které jsou vyrobeny z plastu, kovu nebo dřeva a jsou tvořeny jednou rovnou tyčí. Koncovky mohou být prosté nebo velmi ozdobné – a to už bude záviset na vás, které do svého interiéru zvolíte. Vrstvení je možné (nebo použití závěsů a záclony) – stačí si koupit verzi se dvěma tyčemi.

Garnýže ve tvaru U

Tato garnýž má tvar písmena U, což znamená, že závěsy můžeme zatáhnout až ke zdi – takže nevznikají prostory, kterými by mohlo do místnosti vnikat světlo. Garnýž se montuje přímo do zdi. K dispozici jsou také ve formě dvou tyčí, pro kombinací záclon a závěsů.

Neviditelná garnýž

Jedná se o tyč se závěsnými háky, která je připevněna ke kladce uvnitř dráhy. Tato garnýž není viditelná, protože je obvykle až u stropu. Je vhodná pro ty, kteří si nepřejí ve svém interiéru zvýrazňovat vzhled garnýže. instalují se na stěnu nebo rovnou na strop. Záclony se pohybují bez námahy.

Publikováno: 30. 11. 2021

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková