Investujte do kvalitní vestavné vinotéky. Stane se chloubou kuchyně

V podstatě nezáleží na tom, jestli preferujete víno mladé, nebo archivní, protože v každém případě je nezbytné ochránit ho před zkažením, a proto je nezbytné dodržet několik základních pravidel skladování. Prvně je důležité zmínit, že víno potřebuje klimatizované prostředí, jelikož výkyvy teplot, nedostatečná vlhkost a nadměrné světlo mu rozhodně neprospívají. Pokud se tedy pouštíte do rekonstrukce kuchyně, případně si stavíte nový rodinný dům, je důležité zvážit i to, jestli se vám nevyplatí vestavná vinotéka. Vzhledem k tomu, že podzemní vinné sklepy jsou nákladné na výkopové práce, izolaci a stavbu, jsou vinotéky nejlepším způsobem, jak ochránit sbírku lahví. Pokud sáhnete po elegantním modelu, stane se vinotéka také ozdobou kuchyně.

První krok

Když vybíráte například jídelní křesla, nemusíte si dávat pozor na tolik parametrů, jako je tomu u vinoték. Dávejte si pozor, aby se nejednalo jen o chladničku, protože ta vytváří intenzivní chlad a odstraňuje okolní vlhkost, což má časem vliv na víno, zatímco vinotéka je klimatizovaná a navržena tak, aby kopírovala podmínky, jež jsou i v podzemních vinných sklepech. Vinotéka by měla mít systém řízení vlhkosti, tmavý interiér, LED osvětlení, tónované sklo (pro ochranu vína před škodlivým světlem) a dřevěné police, jež pohlcují nepostřehnutelné vibrace.

Druhý krok

Při výběru vinotéky vezměte v úvahu hned několik aspektů, abyste sáhli po variantě, která vám bude vyhovovat po všech stránkách.
  • Kolik lahví budete skladovat? Chcete mít možnost sbírku rozšiřovat?
  • Kam vinotéku umístíte? Je pro vás lepší samostatně stojící, nebo vestavná?
  • Chcete mít vinotéku ve sklepě, nebo požadujete spíše reprezentativní vzhled, aby mohla být na očích?

Třetí krok

Výběru vinotéku věnujte dostatek času. Nikdy se nenechejte zlákat nízkou cenou, jinak byste totiž mohli skončit s modelem, který nebude plnit svou funkci, nebo dokonce poškodí víno. Co se ceny týče, ta závisí na velikosti, vzhledu a funkcích pro regulaci klimatu. Samozřejmě je žádoucí zohlednit i rozpočet.

Publikováno: 25. 12. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková