Mezi tradiční vánoční dekorace patří světelné rampouchy

Světelné rampouchy jsou velmi oblíbeným a žádaným vánočním osvětlením. Není se čemu divit. Jedná se o ozdobu, která dokáže vyčarovat úsměv na tváři opravdu každému. Pokud se i vám líbí, můžete se inspirovat v našem článku.

Vykouzlete si příjemnou vánoční atmosféru

Mezi stálicemi vánočních dekorací najdeme určitě pestrobarevné světelné rampouchy. Jsou jedním ze symbolů zimy - zmrzlá voda přetvořená ve špičaté a dlouhé krápníky, které visí ze střech domů. Když chybí mráz a sníh a tedy i pravé krápníky, musíme si občas vypomoci sami. I světelné rampouchy totiž navodí tu správnou iluzi zimního času. Jejich zářivý svit ozařuje sešeřelou vánoční krajinu a zcela určitě nezůstanou bez povšimnutí okolí. Proto patří mezi nejoblíbenější vánoční dekorace, které si lidé kupují.

Kam všude můžeme světelné rampouchy instalovat?

  • Světelné rampouchy jsou originální i stylové. V nabídce kamenných prodejen i internetových obchodů jsou v několika různých variantách - jako světelný řetěz, nebo jako řetěz s krápníky. Umístit je můžete prakticky kdekoliv u vás doma. Zajímavě se budou vyjímat na balkoně, na terase či pergole. Zároveň budou výraznou ozdobou střechy vašeho rodinného domku, když je připevníte po jejím obvodu.
  • Vánoční čas je na světlo obvykle velmi chudý. Dny jsou krátké a noci naopak dlouhé. K tomu navíc je spíše zamračeno než slunečno. Slunečných dnů si většinou příliš neužijete. I z tohoto důvodu je důležité si vytvořit doma příjemnou atmosféru, která by vám pomohla přečkat nepříznivé a sychravé počasí, kdy je krajina potažena vlezlou mlhou, jež se vám dostává až na kůži.
  • Díky vánoční dekoraci v podobě světelných rampouchů si můžete doma o Vánocích vykouzlit klidnou pohodu, která vám pomůže k relaxaci sil a k úspěšnému vykročení do nového roku. Světelné rampouchy ozáří tmou potažené okolí vašeho domu a stane se výraznou dominantou, která přitahuje zrak všech kolemjdoucích.
Vaši snahu o hezké prostředí domova ocení určitě i vaše děti. Zvláště pro ně je tato výzdoba důležitá. Vždyť mají za sebou čtyři měsíce nabité učením ve škole a také potřebují nabrat novou energii, aby další pololetí zvládly na výbornou. A ty nejmenší, ještě školou nebo školkou nepovinné, se zajisté potěší pohledem na tu blýskavou barevnou nádheru.

Široký sortiment zaujme každého

  • Světelné rampouchy nakupte raději s předstihem, abyste je stihli instalovat do začátku adventu a prvně jste světla rozzářili na první adventní neděli, která většinou vychází na začátek prosince. Pokusíme se vám přinést tipy na světelné rampouchy, jež si můžete domů pořídit.
  • Vánoční světelnou dekoraci kupujte raději v ověřené kamenné prodejně nebo internetovém obchodě. Přeci jen je to výrobek pracující na základě elektřiny. A pokud si nechcete zadělat na problémy, pak je lepší si připlatit za kvalitu. Na tržnici světelné rampouchy sice koupíte levně, ale o jejich kvalitě nevíte nic.
  • Dále je nutné si pohlídat, do jakého prostředí můžete světelné rampouchy použít. Některé jsou vhodné pouze na domácí použití, jiné můžete bez obav instalovat i venku. Hlavní rozdíl je ve stupni krytí. Světelné rampouchy na doma mají krytí IP 20. Ty určené pro exteriéry musejí umět odolávat vodě i nepřízni počasí a různým oděrkám a mechanickému namáhání. Proto by měly mít stupeň krytí minimálně IP 44 nebo IP 65. Světelné rampouchy určené na ven můžete bez obav použít i doma. Opačně to však neplatí. Ty na domácí použítí ven rozhodně nepatří!

Programovatelné vánoční osvětlení

Jste-li hračičky a baví vás různé originální vychytávky, pak určitě přijmete s povděkem nabídku světelných rampouchů s vlastním programováním způsobu svícení. Některé typy rampouchů nabízejí až 8 i více programů, které si sami navolíte podle aktuální vaší nálady a potřeby. Rampouchy mohou:
  • trvale svítit
  • přerušovat svítit
  • měnit barvy
  • postupně se rozsvěcovat a podobně.
Součástí světelných rampouchů bývá i dlouhý napájecí kabel, abyste jím mohli připojit dekoraci na zdroj elektrické energie. Pokud se vám zdá kabel krátký a nestačí vám jeho délka, není problém si zakoupit prodlužovací kabel - opět ale pro venkovní použití, pokud světelnou dekoraci instalujete venku.

Široké možnosti využití

Fantazii se meze nekladou a světelné rampouchy lze instalovat, kdekoliv jim to bude slušet. Nejvíce ovšem na střeše, pergole, terase, na zábradlí či zahradním domku. Jejich instalace je opravdu velmi jednoduchá. Stačí použít elektrikářskou pásku a s její pomocí upevnit rampouchy na místo. Půjde to s trochou šikovnosti snadno a rychle. Pak už jen stačí zapojit napájecí kabel do zásuvky a počkat, až se světelné rampouchy všechny rozzáří. Ten pohled pak bude stát za všechnu námahu, kterou jste museli vynaložit. Největší odměnou vám bude radost vašich dětí. Tak už víte, jakou vánoční dekoraci letos pořídíte? Možná jsme vás přesvědčili, že světelné rampouchy budou tou pravou výzdobou pro váš domov. A pokud ne, tak zkuste navštívit některý z obchodů, nebo si projít stránky internetových obchodů a seznámit se s nabídkou dekorací, která je pro vás připravena. Světelné rampouchy však patří k tradičním vánočním dekoracím, které si můžete pořídit. Jsou příjemným zpestřením Vánoc. Tak honem vyrazte na nákupy.

Publikováno: 11. 09. 2018

Kategorie: Interiér

Autor: Barbora Kocourková