Bytový textil je vysoce užitečný

Bez bytového textilu odpovídající kvality se sice také dá žít, nicméně člověk tak přijde o určité množství komfortu. Proto je dobré v tomto případě nešetřit a pořídit si něco opravdu dobrého jak do oken, tak třeba i na lůžko.

Vhodné záclony

Mezi základní bytový textil, bez kterého se neobejde snad žádná česká domácnost, patří záclony. Ty nejsou vůbec drahé, a to ani zdobné hotové voálové záclony. Naopak, všechny druhy hotových záclon je možné pořídit za poměrně solidní peníze. Kdo má však okna atypických rozměrů, neměl by se ostýchat si trochu připlatit a koupit si záclony na míru. Pouze tak bude mít jistotu, že budou dokonale sedět. Hlavním důvodem, proč si koupit do oken záclony, není jejich atraktivita, ale schopnost bránit lidem venku v možnosti nakukovat do interiéru. Tato clona je však funkční pouze v případě, kdy je v pokoji zhasnuto. Pokud se rozsvítí, efekt rázem zmizí. Proto je dobré si pořídit i nějakou formu stínění.

Dokonalé závěsy

Stínění může být více druhů. Někdo dává přednost žaluziím, jiní zase preferují například rolety. Do ložnice, potažmo do obývacího pokoje je ovšem dobré dát závěsy. Jednak vypadají zdobně a do těchto pokojů prostě patří, jednak jsou i poměrně levné. A platí to i pro verze, které jsou určeny k navození takřka dokonalé tmy. Tyto modely jsou samozřejmě dražší než v případě standardních závěsů na okna, nicméně zase ne o moc. Závěsy tohoto typu jsou daleko efektivnější nejen ve stínění, ale také v udržování dobrých klimatických podmínek uvnitř bytu. Mají totiž výborné izolační vlastnosti.

Dobré povlečení

Do bytového textilu se řadí i povlečení. Na jeho výběru by si člověk měl obzvláště dát záležet, jelikož může zásadním způsobem ovlivnit spánek. Obecně platí, že pro jedince trpící sennou rýmou nebo jinou alergií jsou vhodnější syntetická povlečení, zatímco zbytek populace ocení spíše prodyšnější přírodní materiály.

Publikováno: 19. 10. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Barbora Kocourková