Je pro vás výhodnější topení plynem, nebo elektřinou?

Vytápění tvoří podstatnou část celkových výdajů na provoz domácnosti, a tak se nabízí otázka, zda se nenabízí výhodnější řešení. Co když se vám místo plynu vyplatí elektřina, anebo naopak? Který zdroj tepla je cenově výhodnější? Ačkoliv se na první pohled jeví jako jasný vítěz plyn, měli byste přihlížet na několik důležitých faktorů. Obě varianty mají své výhody i úskalí a my vás s nimi seznámíme v tomto článku. Když se podíváte na ceník dodavatelů energií, pravděpodobně nabudete dojmu, že je jasnou volbou plyn, protože cena za kWh elektřiny je přibližně trojnásobná. Měli byste však přihlížet také k poplatkům souvisejícím s údržbou, pořizovací ceně topného zařízení a provozním nákladům. Možná nakonec dojdete k závěru, že se vám vyplatí topit elektřinou.

Vytápění elektřinou

Elektřina je zajímavá volba pro majitele nízkoenergetických novostaveb bez plynové přípojky. Topenáři Olomouc zmiňují následující výhody: výrazně nižší pořizovací cena přímotopů ve srovnání s výdaji za zavedení plynové přípojky, vedení rozvodů, pořízení kotle a topných těles. Díky elektrickému vytápění lze navíc získat cenově výhodné dvoutarifní sazby, což se projeví také úsporou za provoz ostatních spotřebičů.

Vytápění plynem

Plynaři Olomouc doporučují, že je-li objekt připojen k plynové přípojce a zároveň jsou zajištěny rozvody plynu, pak se vyplatí topit plynem. V ideálním případě kondenzačním kotlem, který je o cca 10 % účinnější než běžné plynové kotle. Společně s ním je vhodné instalovat také vhodná topná tělesa (s dostatečně velkou plochou ohřevu). Významně lze ušetřit i pomocí podlahového vytápění, které lze bez problémů připojit k topnému systému. Vodoinstalatéři Olomouc připomínají, že s podlahovým vytápěním lze ušetřit cca 15 – 20 % energie, protože umožňuje zachování tepelné pohody i při teplotě o 3 – 5 °C nižší. Pokud si stále nevíte rady, obraťte se na odborníky. Rádi vám doporučí řešení, které je vhodné právě pro vaše bydlení. Je to lepší, než jednat zbrkle a zbytečně platit za energie více, než je nezbytné.

Publikováno: 15. 11. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: plyn nebo elektřina | vytápění plynem nebo elektřinou