Bydlení podle Feng šuej - 1. část

Určitě se vám už stalo, že jste přišli na návštěvu do výborně zařízeného pěkného domu nebo bytu, a navzdory jeho honosnosti nebo kráse, jste se v něm necítili příjemně. Z jiných prostor zase můžeme mít pocit štěstí, spokojenosti, i když například zcela nevyhovují našemu vkusu. Čím to je? Odpověď na tuto a mnohé další otázky vám budeme postupně přinášet v našem novém seriálu Feng šuej alias Bydlení, které pomáhá. Feng šuej (často se používá i výraz Feng shui) je prastará čínská filozofie založená na souvislostech mezi námi, planetou a vesmírem. Čínské slovo FENG znamená vítr a SHUI znamená voda. Toto spojení symbolizuje tedy vítr, který vane na horách a vodu stoupající na horský hřbet, což orientuje naše postoje k úspěšnému dosažení cílů. Její podstatou práce s energiemi v prostoru - snaží se potlačovat špatné vlivy, negativní energie a na druhé straně podpořit dobré, pozitivní. Na základě tohoto ovlivnění lze harmonizovat prostředí - byty, domy, pracoviště, tak abychom se v něm cítili klidně, spokojeně, příjemně a šťastně. To však není všechno. Principy této filozofie se dá ovlivnit i naše zdraví, partnerské vztahy, ale například i finanční bohatství a úspěch.

Je to možné?

Mnoho století, během kterých byla filozofii Feng šuej věnována pozornost zejména ve východních kulturách, ukázaly, že je. V posledním období prožívá znovuzrození i v západních zemích a mnozí se při stavbě domu, zařizování bytu či samotném pobytu v nějakém prostoru řídí její principy.

Co je podstatou?

Tato čínská filozofie využívá několik zajímavých prvků a talismanů, které jsou určeny k tomu, aby pomáhaly tam, kde to potřebujeme. Používají se k nápravě a řešení problémů a harmonizaci životodárné energie Čchi. Pokud hovoříme o Feng šuej jako o filozofii bydlení, je postavena na uspořádání předmětů, nábytku, výběru vhodných prvků v domácnosti a na mnoha dalších oblastech, kterým se bude postupně věnovat - například použití barev, očistných předmětů, vliv rostlin, živočichů v bytě. Podle starých Číňanů jsou rozmístění předmětů v bytě, poloha našeho domu nebo pracoviště velmi důležité. Vše totiž může ovlivnit naše postoje, duševní vývoj a naše pokrok ve všech oblastech.

Jak a v čem pomáhá?

Harmonické proudění energie nám po návratu domů z práce pomůže kvalitnější a rychlejší relaxovat a zbavit se stresu. Spánek v harmonické ložnici nás nabije pozitivní energií. Hlavní oblasti, s nimiž filozofie Feng šuej pracuje a které ovlivňuje jsou: zdraví a spokojenost, znalosti a schopnosti, kariéra a obchod, cesty a přátelství, děti a rodina, lásky a manželství, sláva, bohatství a hojnost. Důležité je však sladění těchto oblastí.

Publikováno: 28. 01. 2017

Kategorie: Interiér

Autor: Adéla Novotná

Tagy: feng šuej