Z kovových zárubní čiší chlad, dřevěné váš domov prohřejí!

Jestliže bedlivě sledujete aktuální trendy, jistě jste zaznamenali, že v posledních letech roste poptávka po přítomnosti dřevěných prvků. Dřevo bylo v domácnostech vítané i v minulosti, ale dnes je po tomto přírodním materiálu ještě větší hlad. Postupně se jím snažíme nahradit kovy a jiné materiály, které nepůsobí tak hřejivým dojmem. A jednou z možností, jak si dřeva dopřát ještě o něco více, jsou obložkové zárubně. Co byste řekli na to, kdybyste snadno a rychle předělali stávající kovová futra?

Díky systému OKZ nebudete muset bourat a řešit nepořádek

Kdo si pořizuje nové dřevěné dveře, obvykle tak učiní společně se zárubněmi. Ale co když se chcete vyhnout výměně stávajících kovových futer? Bourání je pracné a vzniká při něm k velkému nepořádku – tomu lze předejít pomocí OKZ neboli obkladu kovové zárubně. Takové řešení je ideální pro každého, kdo nemá čas, náladu ani finanční prostředky pro stavební úpravy. Vizuálně přitom není možné poznat rozdíl – obložené kovové zárubně se jeví jako dřevěné.

Jaké konkrétní výhody vám obložkové zárubně přinesou?

Obložky dveří si získaly svou popularitu díky velmi pěknému estetickému efektu. Přítomnost dřeva je zkrátka žádoucí a byla by škoda nenakombinovat dveře s futry se stejným dekorem. Tím však výčet výhod nekončí – obklad zároveň minimalizuje hluk při zavření dveří a díky těsnění nabízí mnohem lepší zvukovou izolaci. Další velkou výhodou je možnost změny směru otevírání dveří, a tedy i dispozičního řešení dané místnosti. Neexistuje jednodušší způsob, jak z pravých dveří udělat levé (či naopak) a stejně snadno změnit způsob otevírání z křídlového na skládací či posuvný. Jinými slovy – pořízení obložkovácch zárubní je plně srovnatelné s realizací nových futer. Rozdíl spočívá v tom, že nemusíte bourat ty stávající. https://youtu.be/lQYV1AewchU

Mají obložky dveří nějaké nevýhody?

Nespornou výhodou kovových futer jsou menší nároky na prostor. Jsou užší než poměrně masivní dřevěné obložkové zárubně, takže je nutné počítat s tím, že se průchod po realizaci o pár centimetrů zúží. Zúžení prostoru obvykle nepředstavuje problém, nicméně komplikace mohou nastat v momentě, kdy se přes dveře rozhodnete přestěhovat nábytek či spotřebič, který původními kovovými futry prošel doslova „na centimetr přesně“. Problémová může být realizace obložení i v případě křivých kovových zárubní. Nemají-li v rozích pravý úhel, nerovnosti se projeví také na obkladu. S tím si však poměrně snadno poradí každý šikovný kutil či řemeslník.

Jaké řešení zvolit? Porovnejte obojí a rozhodněte se

Stále váháte, zda je pro vás jednodušší obložit původní futra dřevěnými obložkami, nebo se rozhoupat a vybourat je? Obojí má pro i proti a jedinou možností, jak zjistit, co je lepší, je obě možnosti vzájemně porovnat. Na co byste měli při srovnání obou variant myslet? Nezapomeňte, že ceny mohou být zavádějící a je třeba započítat také náklady na vybourání (tzn. potřebné materiály, úhrada řemeslníkům...). OKZ se sice na první pohled jeví jako o něco dražší řešení, ale v konečném součtu mohou naopak vycházet levněji. Dalším důvodem pro obklady je komfortní realizace a rychlost.

Kde se po obložkových zárubních poohlédnout?

Na prvcích, jako jsou obložky dveří, není radno za každou cenu šetřit. Naopak byste se po nich měli poohlédnout u specializovaného prodejce, který vám nabídne nejlepší poměr ceny a kvality a zároveň doporučí vhodný produkt. Dobrou volbou jsou například obložkové zárubně v e-shopu dvere-erkado.cz. Vyrábí se z jakostních MDF desek, jsou k mání v širokém spektru odolných dekorů a instalují se tzv. suchou cestou. Součástí balení jsou panty, protiplech i spojovací materiál.