Nerozbitný a na doživotí. Takový je kámen

Kámen je jedním z vůbec nejstarších přírodních materiálů této planety. Z kamene jsou postaveny egyptské i mayské pyramidy, vyhledávaným materiálem se pak stal v gotice. A stejné oblíbenosti se těší i dnes s tím rozdílem, že možnosti jeho využití jsou mnohem širší. Zahradní kameny v současné době plní dvě funkce: okrasnou a praktickou. Kamene využijete při výstavbě cestiček, které vám krásně a především přirozeně propojí interiér s exteriérem domu. Skvěle v tomto smyslu poslouží kačírek, velmi působivé jsou ale i kameny nášlapné neboli šlapáky.

Kamenný obklad, nebo obkladové pásky?

Kamenný obklad (nebo praktické obkladové kamenné pásky) se zase bude hodit při stavbě opěrných zdí, zídek, soklů a dalších zahradních staveb. Působivé kamenné pásky pak oživí nejenom fasádu vašeho domu, ale i jeho interiér. Stačí jedna stěna obložená speciálním kamenným obkladem a celý interiér získá naprosto nový náboj.

Kámen a voda

Okrasnou funkci skvěle zastávají speciální dekorativní kameny, okrasné valouny a drtě. Obzvláště ty vynikají mezi záhony stejně jako u jezírek a potůčků. S těmi si kámen jako takový velmi dobře rozumí. Spojení kámen – rostliny – voda vytváří harmonickou kombinaci, jež se stane středobodem každé zahrady.

Solitérní kameny

Působivým prvkem zahradní architektury bývají okrasné a solitérní kameny. Zde však platí, že méně je více. K oživení koutu nebo plochy mezi dvěma keři mnohdy stačí jeden působivý solitér. Až sochařskými díly pak bývají okrasné obelisky.

Kamenné schody a zídky

Rozhodnete-li se pro kamenné schody, můžete si být jisti, že vám budou sloužit na doživotí. Kámen totiž je, a dostáváme se k úvodu tohoto článku, nerozbitný. Stejnými kvalitami vynikají kamenné zídky a ploty včetně gabionových. Kámen je zkrátka nesmírně všestranným materiálem. A takové je i jeho využití. Tak mu dejte šanci.

Publikováno: 29. 03. 2019

Kategorie: Zahrada

Autor: Barbora Kocourková