Víte, jak správně pečovat o panty a kliky dveří?

Myslíte si, že dveřní kování žádnou zvláštní péči nepotřebuje? Vždyť kování pro interiérové dveře dostává každý den pěkně zabrat, několikrát projde pod rukama všech členů domácnosti, ulpívají na něm nečistoty a mastnota a občas musí odolat i silnému přibouchnutí. Správná péče o kliky i panty přitom prodlouží jejich životnost a zamezí nepříjemnému vrzání.

Pravidelné mytí

Údržba klasických a atypických dveří se bude trochu lišit. Zatímco kování pro skládací dveře stačí jen čas od času promazat, aby neskřípalo, interiérové kování se doporučuje alespoň čas od času otřít hadříkem namočeným v teplé vodě. Pokud bojujete s mastnotou, můžete do vody přidat pár kapek saponátu. Kliku můžeme i vyleštit, a to prostředkem bez obsahu alkoholu a rozpouštědel. Dveřní kování je vyrobené převážně z kovových částí. Minimálně jednou ročně bychom ho proto měli pořádně promazat. K tomu ho musíme ze dveří odmontovat a všechny vnitřní mechanické části poctivě ošetřit vazelínou nebo mazadlem WD-40.

Prevence proti poškození

Pokud se klika odře, nic moc už s tím dělat nejde. Proto je dobré takovému odření předcházet. Pokud při prudkém otevření dveří naráží klika na omítku, ničí se nejen zeď, ale i lakované kování. Instalujte proto na podlahu dveřní zarážku nebo na zeď přimontujte gumový tlumič nárazu kliky. V neposlední řadě se vyvarujte používání interiérových klik v exteriéru, povětrnostní vlivy jim určitě nebudou dělat dobře.

Péče o panty

Pokud si všimnete, že se dveře samy zavírají nebo naopak drhnou, seřiďte panty na obložkové zárubni. Stejně jako v případě kování, i panty byste měli minimálně jednou ročně očistit a promazat. Jakmile se zde totiž nahromadí nečistoty a prach, zhorší se jejich funkce. Nejprve dveře vysaďte, poté panty omyjte teplou vodou a čistým hadříkem a nakonec je promažte buď klasickou vazelínou na bázi silikonů, nebo speciálním olejem proti korozi.

Publikováno: 28. 10. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková