Pojištění domácnosti by mělo být standardem. Proč je tak důležité?

Odborníci se shodují, že pojištění bytu by měl mít sjednáno každý, kdo se nechce starat nad tím, že se může octnout v nepříjemné situaci. Ať už jde o požár, velkou vodu, silný vítr nebo nezvaného hosta, pojistit se lze proti všem nesnázím. Samozřejmě byste neměli kývnout na první nabídku, kterou dostanete, ale naopak nad pojištěním popřemýšlet a zamyslet se nad základními aspekty – celkovou hodnotou domácnosti a druhy škod, proti kterým se chcete pojistit. Jakmile si ujasníte tyto parametry, můžete se pustit do výběru konkrétního produktu.

Na co si dát pozor při výběru pojištění domácnosti?

Vybrat pojištění domácnosti není složité, ale měli byste si vždy řádně prostudovat pojistné podmínky a přesvědčit se, zda produkt odpovídá vašim požadavkům. Je třeba si uvědomit, že jakékoliv kompromisy nejsou žádoucí – pojištění vás má chránit proti všem rizikům. Alfou a omegou je stanovení pojistné částky, tedy reálné hodnoty domácnosti. Jedině tak vám pojišťovna vyplatí pojistné plnění při likvidaci škody v plné výši. Tzv. podpojištění je jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé při sjednávání dopouštějí. Další chybou je neaktualizovat smlouvu v případě, že se hodnota domácnosti změní.

Jak se vyhnout podpojištění?

Nechcete-li se počítáním pojistné částky zabývat a riskovat, že při výpočtu uděláte chybu, sjednejte si online pojištění domácnosti na základě obytné plochy. Zaplatíte paušální podle toho, jak je vaše bydlení velké a budete mít jistotu, že dostanete pojistné plnění v plné výši.

Na co se pojištění domácnosti vztahuje?

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu, cennosti, ale i na stavební součásti a věci osobní potřeby. Ať už ke škodě dojde kvůli nezodpovědného souseda, který vás vytopí, nebo v důsledku požáru, pojišťovna vám škodu zaplatí a vy nebudete muset začínat o nuly. Chcete se dozvědět více? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky na pojištění bytu.

Publikováno: 03. 10. 2017 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: podpojištění | pojištění domácnosti