Pinot Noir: Víno, které si zamilujete i vy

Pinot Noir neboli Rulandské modré - to je jméno legendy. Hvězda Burgundska a Champagne, která září na vinicích celého světa. Odrůda, ze které se rodí nejdražší červená vína, fascinuje vinaře i milovníky vín napříč kontinenty. Čím si Pinot Noir získal naše srdce? A jak si ho nejlépe vychutnat?

Nezdolná výzva pro vinaře

Svou popularitu si Pinot Noir musel tvrdě vybojovat. Na rozdíl od jiných odrůd není zrovna nenáročný. Vyžaduje specifické klima a půdu, a i zkušeným vinařům dokáže pořádně zamotat hlavu. Právě proto se o něm říká, že je to jedna z největších vinařských výzev. Ale věřte, že výsledek stojí za to!

Rubínová elegance v lahvi

Už na první pohled Pinot Noir zaujme. Jeho vína se pyšní světlou rubínovou barvou, která se s věkem mění do cihlových odstínů. Nízký obsah barviv ve slupkách bobulí dává vínu lehkou a elegantní strukturu. Jedná se o středně plné červené víno vytříbené chuti.

Svěží a lahodné potěšení

Pinot Noir je víno, které si vás podmaní svou jemností a komplexností. V ústech působí lehce až středně plným dojmem a potěší svěží kyselinkou a hebkými tříslovinami. V bohaté paletě chutí a vůní se snoubí tóny jahod, malin, třešní, květů růže a fialek. Někdy se objeví i pikantní koření, káva nebo v případě starších vín tóny lesa, kůže a hub.

Jak si Pinot Noir vychutnat naplno?

Teplota hraje klíčovou roli. Pinot Noir nejlépe chutná při teplotě okolo 16-18 °C. Vhodná sklenice s dostatečným prostorem pro aroma pak podtrhne jeho komplexnost. A co se týče gastronomie? Pinot Noir si skvěle rozumí s jemnými masy, drůbeží, rybami a sýry. Nebojte se experimentovat a objevovat dokonalé kombinace, které potěší vaše chuťové pohárky.

Pinot Noir - to je víno, které vás nenechá chladným. Je to víno plné elegance, jemnosti a komplexnosti. Víno, které si vás podmaní na první pohled a s každým douškem vám odhalí další tajemství. Tak na zdraví!

Publikováno: 24. 03. 2024

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Veronika Hrušková