Některé domácnosti se ani dnes neobejdou bez betonové jímky. Kdy se vám může hodit?

Ač žijeme v 21. století, stále se v České republice najde mnoho míst, kde je nutné používat jímku na zadržování odpadních vod a splašků. V určitých případech jde doslova o nezbytnou záležitost, bez níž by vám hrozily nemalé sankce.

Jímky se uplatní zejména u domů s chybějící kanalizací

Hlavním důvodem, proč se vám žumpy mohou hodit, je situace, kdy není váš dům napojený na centrální kanalizační síť. Bývá to hlavně v menších obcích, na periferiích měst, potažmo pak u odlehlých stavení, což se týká především chat a chalup, tedy rekreačních objektů, kde by přivedení kanalizace bylo příliš složitou záležitostí.

Proč si vybrat betonovou jímku?

Z hlediska kvality a životnosti je asi nejvhodnější zvolit betonové žumpy. Jímky z betonu totiž oproti těm plastovým tolik nepodléhají vlivu okolní půdy, jde-li o modely, které jsou zasazené v zemi, což je zdaleka nejpraktičtější. Betonové jímky navíc ani nemají tendenci praskat v důsledku změny tlaku v momentě, kdy dochází k odsávání nahromaděného odpadu do fekálního vozu. Pokud chcete, aby k vám fekální vůz nemusel jezdit moc často, čímž ušetříte nemalé množství finančních prostředků, je dobré si pořídit jímku v odpovídajících rozměrech. U klasických rodinných domů se obvykle volí betonové jímky do objemu 12 krychlových metrů.

Nádrž na dešťovou vodu – způsob, jak vyřešit potíže s vodou a ušetřit peníze

Kromě betonové jímky si ke svému rodinnému domu můžete pořídit i řadu dalších praktických prvků a systémů. Jedním z těch, které patří v současnosti k velmi žádaným, jsou nádrže na dešťovou vodu. Jistě dobře víte, že už několik let v Česku panuje v letních měsících problém s vodou, jíž je velký nedostatek. Právě zadržená dešťová voda může výrazně pomoci. Dá se využít třeba k zalévání rostlin na zahrádce, ale také ke splachování toalety, případně do pračky, pořídíte-li si kvalitní nádrž na dešťovou vodu s odpovídajícím filtrem.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Barbora Kocourková