Jak zkrášlit svou zahradu?

Zkrášlit svou zahradu můžete celou řadou kroků. Někde pomůže výměna plotu za nový, jinde se navíc bude hodit také instalace pergoly, potažmo altánu. Nejedná se přitom pouze o estetické úpravy, ale také o velmi praktické doplňky, které budete moci využívat celoročně.

Proč je vhodný altán?

Pokud toužíte po tom zřídit si u domu nějakou formu zahradního posezení, mimo vhodné podlahy, potažmo nábytku byste neměli zapomenout ani na zastřešení. To může být tvořeno markýzou, případně pergolou či zahradním altánem. Nad důvody, proč si něco takového pořizovat, není přitom důvod příliš dlouho přemýšlet. Mít nějaké krytí před deštěm, respektive slunečními paprsky, se vždy hodí. Samozřejmě jsou i levnější střechy typu slunečník nebo nepromokavá plachta. Ty však buďto nejsou kompetentní fungovat proti slunci a dešťovým kapkám zároveň nebo nevypadají příliš vkusně a jako zastřešení se příliš nehodí.

Vhodný materiál

Plánujete-li postavit si terasu v blízkosti domu, můžete použít markýzu, ovšem chcete-li mít posezení trochu dál, budete si muset vybrat mezi pergolou a altánem. Obě konstrukce jsou velmi bytelné a dlouho vydrží. Hodně zde ovšem záleží na materiálu. Dost lidí preferuje moderní suroviny typu plast či hliník. Ty jsou totiž bezúdržbové. Kdo však touží po co možná nejvíc naturálním vzhledu, ten nemůže sáhnout po ničem jiném než po dřevě. Je sice pravda, že je pak potřeba takové konstrukce ošetřovat pomocí speciálních ochranných nátěrů, nicméně jde jen o občasnou práci, kterou lze obvykle zvládnout do pár desítek minut.

Ochrana soukromí

Příjemné atmosféře na zahradě může rovněž prospět také dřevěný plot. Na rozdíl od kovových alternativu se na něj dobře kouká, a navíc přes některé typy nejde vidět, takže si tímto způsobem zajistíte venku i soukromí. Ploty nejsou dřevěné zcela. Z malé části jsou tvořeny i kovovými částmi, avšak ty jsou většinou dobře skryté a nepůsobí rušivě.

Publikováno: 24. 06. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Barbora Kocourková