Jak správně malovat na sádrokartonové plochy?

Sádrokarton je je nedílnou součástí moderního stavitelství. Objevuje se v domech i bytech a umožňuje snadné snížení stropů, změnu prostorových dispozic, odhlučnění místností a v neposlední řadě úpravu nevzhledného zdiva. Velkou výhodou je na první pohled perfektně rovný povrch, nicméně představa, že se při výmalbě nemůže přihodit žádný problém, je poněkud zcestná. Naopak se vám může stát, že povrch nesjednotíte ani po aplikaci několika nátěrů. Případně se objeví fleky nebo nedostatečně překrytá místa. Jak případné nedokonalosti eliminovat? Ať už jde o sádrokartonové podhledy, stěny nebo jiné prvky, buďte pečliví již během montáže. Velmi důležité je dostatečné vytmelení a vybroušení spojů, stejně jako překrytí papírových pásek. Po výmalbě budou vidět všechny nedostatky, což jistě nechcete.

Pečlivá kontrola

Malířské práce se neobejdou bez předchozí důkladné kontroly povrchu. Pokud na něm objevíte rýhy, vybruste je smirkovým papírem s největší hustotou zrn. Hlubší rýhy budete muset zatmelit a opětovně zbrousit. Zaměřte se především na okolí v blízkosti svítidel a oken – na tyto plochy bude dopadat nejvíce světla a stíny odkryjí i sebemenší nedostatky.

Penetrační nátěr

Jak vyřešit výmalbu povrchů s rozdílnou strukturou? Pomocí penetračního nátěru. Měla by stačit jediná vrstva, kterou necháte důkladně zaschnout.

Tmelené spoje

Akrylátové tmely lze přetřít barvou – alespoň to tvrdí výrobci, ale často se stává, že barva v zatmelených místech ztmavne nebo začne praskat. Nešvar opět vyřešíte penetračním nátěrem. Anebo základní akrylátovou barvou, díky které bude povrch matnější a barva na něj lépe přilne. Co dodat na závěr? Každý profesionální malíř pokojů vždy dodržuje pokyny výrobce. A také ví, že tmavší odstíny vyžadují více vrstev. Po penetračním nátěru by měla následovat druhá, a to zředěná s penetrací v poměru 1:30. Poté minimálně dvě další vrstvy.

Publikováno: 09. 10. 2017

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: jak malovat na sádrokarton | nátěr sádrokartonu