Brikety z tvrdého dřeva jsou lepší než klasická polínka

Brikety, které jsou jinde v Evropě velice populární, se začínají prosazovat i v České republice. Prospěšné jsou nejen pro krb anebo kamna, ale i pro peněženku a životní prostředí. V následujících řádcích vám prozradíme, jakými vlastnostmi se vyznačují. Brikety hoří tepleji a čistěji, navíc jsou levnější na pořízení a jednodušší na skladování či manipulaci. Jakmile jednou brikety z tvrdého dřeva vyzkoušíte, už se nikdy nevrátíte ke sklízení hromady polen z příjezdové cesty.

Brikety vydávají více tepla

Brikety poskytují přibližně o 50 % více tepla a mají taktéž silné ekologické reference, protože se vyrábí z odpadního dřeva, jež vzniká například v rámci výroby nábytku. Spalování dřeva je obecně považováno za nízkouhlíkovou alternativu k fosilním palivům, protože stromy při svém růstu absorbují uhlík. Výrobci briket vezmou piliny a jiné drcené dřevo, vyvíjejí tlak 10 000 PSI, a potom se objeví brikety. Jsou téměř zcela přírodní, přičemž molekuly ligninu ve dřevě se pod tlakem rozpouštějí a spojují dřevní štěpku a prach dohromady. Brikety se dodávají v různých tvarech a velikostí. Výrobci kamen doporučují spalovat dřevo s vlhkostí nižší než 20 %. Většina briket pravidlo splňuje, protože má vlhkost 10 % a méně. Brikety tedy lépe hoří a méně zanáší komín či kouřovod. Když shoří, zanechávají asi 1 % svého původního objemu v podobě popela, takže nemusíte kamna tak často vyprazdňovat.

Kde koupit brikety?

Jestliže si chcete objednat třísky na podpal a brikety z tvrdého dřeva, podívejte se do nabídky společnosti KMK Stavebniny. Prodává dřevěné brikety z tvrdého dřeva ve formě válečků, které neobsahují pojiva a příměsi. Vynikají svou výhřevností a nízkou popelnatostí. S těmito briketami zatopíte v jakémkoliv krbu, kamnech, ale třeba i grilu.

Publikováno: 27. 12. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková