Bylinková zahrádka v květináčích

Chcete se opájet příjemnou vůní čerstvých bylinek a líbilo by se vám mít je vždy po ruce? Je to možné a nemusíte vždy, když je potřebujete, běžet do obchodu, ani jim věnovat značnou část zahrádky. Krásně vonící a čerstvé bylinky pro vlastní spotřebu lze totiž pěstovat i na balkoně, terase či na okně přímo v květináčích. Jak na to, abychom se už zanedlouho mohli těšit z vlastní bylinkové zahrádky?

Jaké bylinky jsou vhodné?

Pokud jsme při pěstování bylinek začátečníci, dobře uděláme, pokud zvolíme běžné druhy bylinek. Tyto můžeme použít v kuchyni na dochucení jídel, nebo je budeme pěstovat jen tak, pro radost, protože krásně vypadají a voní. Když si z nich odtrhneme pár lístků pro požitek jejich zavrtí mezi prsty. Dobře uděláme, pokud si posadíme pažitku, bazalku, rozmarýn, oregano, majoránku, vhodná je i máta, šalvěj, či jiné bylinky.

Jak na to?

Možná pro někoho je lákavé vypěstovat si bylinky ze semínek. Tehdy musíme počítat s tím, že bude ještě dlouho trvat, než se z bylinkové krásy potěšíme. Navíc, může se stát, že semínka špatně vyklíčí, takže budeme muset vysít nanovo. Mnohem rychlejší způsob je, když si pěkné a urostlé sazenice bylinek pořídíme v zahradnictví a zasadíme si je doma do vhodných květináčů. Takto si můžeme naaranžovat opravdu pěknou bylinkovou zahrádku. Důležité je, abychom rostlinky, které jsme koupili, prosadili doma do květináčů a abychom je nenechávali dlouho v kontejnerech, ve kterých jsme je koupili. Tyto jsou totiž určeny pouze k prodeji a rostlinky by v nich dlouhodobě neprospívalo. To je současně i tajemství, proč se pažitce, kterou si pořídíme běžně v obchodě, doma nedaří a proč zakrátko potom, jak ji seřízneme do polévky, usychá, přesto, že ji vydatně zaléváme. Kromě toho, pokud chceme, aby nám pažitka dobře rostla, nesmíme ji velmi nízko ořezávat, protože takto její ubereme sílu k dalšímu růstu. Nikdy tedy neřežme pažitku těsně nad zemí. Mimochodem, takové pravidlo platí i u mnoha dalších bylinek. Například i u bazalky. Pokud chceme, abychom měli pěknou bazalku, musíme ji stříhat těsně nad souborem rostoucích listů. Na místě, kde jsme řezali bylinku, vyrostou dvě stonky do tvaru V. První střih můžeme učinit již při 7-10 centimetrech nad půdou

Připravíme si půdu

Bylinky nejsou na půdu nějak zvlášť náročné a proto si je zasadíme buď do zeminy, která je určena na bylinky (koupíme v zahradnictví nebo květinářství), nebo si sami namícháme vhodnou zeminu tak, že smícháme obyčejný zahradní substrát s pískem v poměru 3: 1 . Dříve, než nasypeme do květináčů hlínu, nasypeme na jejich dno vrstvu štěrku, která by měla mít asi 2 cm výšku. Pokud se rozhodneme vysévat semínka, vyséváme jejich maximálně do hloubky 0,5 - 1 cm. V případě semínek buďme velmi opatrní s poléváním, abychom si semínka nevyplavili sk§r jako vyklíčí - proto je dobré zpočátku půdu pouze hojněji Oros a až poté, kdy se objeví mladé rostlinky, opatrně poléváme. Zdravé a hezké rostlinky Pokud bylinky pravidelně seřezáváme, nemůže se stát, že rostlina nebude mít dostatek listů. Pokud bychom nechali růst rostlinku do květů, bude soustředit veškerou svou energii na rozmnožování a růst bude pomalejší. Pokud chceme, aby rostlina měla mnoho dopisů, doporučujeme odřezávat květní pupeny - vždy, kdykoliv je najdeme.

Nedělejme chyby při sklizni bylinkových listů

Pokud chceme, aby nám bylinky pěkně rostly, Netrhejme jim listy odspodu rostliny. Byla by to chyba. Velké listy ve spodní části rostliny fungují totiž podobně jako solární panely, které pohánějí její růst. Kromě toho, pokud budeme trhat bylinkám listy ze spodní části, vypěstujeme si dlouhou  rostlinku, která má listy pouze na vrchní části. Pozor na rozpínavé bylinky! Pokud se nám líbí bylinkové zátiší a chceme si do květináčů zasadit více druhů, měli bychom si dát pozor na některé, mimořádně rozpínavé bylinky. Například na mátu, meduňku či oregáno, které by nám zanedlouho mohli vytisknout všechny ostatní bylinky z květináče. Abychom tomu zamezili, máme dvě možnosti: 1. Bylinky zasadíme do menších plastových květináčů, které pak posadíme, spolu s ostatními, do většího květináče a zasypeme hlínou 2. Rozpínavcov jednoduše pěstujeme zvlášť - v samostat květináči, kde se mohou v rámci možností, rozrůstat Aby byly krásné, voňavé a zdravé Aby nám bylinky pěkně rostly, nezapomeňme je pravidelně zalévat a občas jim i \"přilepšíme\" tak, že je budeme zalévat zředěnou kávovou sedlinou, která dodá bylinkám potřebné živiny. Pokud chceme, aby nám bylinky vydržely hezké až do podzimu, můžeme jim občas přilepšit půdu trochou čerstvého substrátu na bylinky.

Publikováno: 02. 04. 2018

Kategorie: Zahrada

Autor: Adéla Novotná

Tagy: bylinky v květináči