U pojištění nemovitosti myslete i na riziko požáru

Ženě při vaření chytil hrnec s jídlem

Věděli jste, že požáry patří vůbec k nejničivějšímu typu škod, které mohou váš majetek postihnout? Obezřetnost a předcházení potenciálním rizikům jejich vzniku je proto více než důležitým činitelem. Pečlivá prevence navíc může hrát důležitou roli i v souvislosti s řešením případné pojistné události způsobené požárem. Na co tedy při sjednávání pojištění nemovitosti a domácnosti nezapomenout? A co myslíte: musíte mít doma hasicí přístroj?

Riziku požáru věnujte při sjednávání pojištění domu či bytu náležitou pozornost

Počet pojistných událostí způsobených požárem je dlouhodobě poměrně stabilní. Každoročně jich je v České republice nahlášeno zhruba 5 tisíc, což sice nepředstavuje nijak velké procento z celkového počtu všech zaznamenaných pojistných událostí (jsou to pouhá 2 %) — nicméně z hlediska rozsahu napáchaných škod mohou tvořit více než čtvrtinu všech závazků v rámci likvidace majetkového pojištění. Okřídlené rčení o tom, že je lepší dvakrát vyhořet než se jednou stěhovat, tak zjevně už dávno neplatí — pokud tedy vůbec někdy platilo!

Značné materiální škody navíc může způsobit nejen samotný požár (případě výbuch, který mu v některých případech také předchází), ale rovněž škody způsobené v průběhu zásahu hasičů, například z důvodu obrovského množství vody použité k eliminaci požáru.

Při sjednávání smlouvy o pojištění majetku se proto ujistěte, že pojistka pokrývá všechny klíčové typy živelních rizik. Ideální je kombinace rizik — povodeň, záplava, vichřice, blesk, výbuch, požár aj. Díky tomu získáte komplexní ochranu svého majetku, která vám pomůže se vypořádat s rozmanitými situacemi, k nimž může dojít.

Vedle správného nastavení pojistné smlouvy je ale rovněž nezbytné, abyste dbali na prevenci a snažili se možným rizikům předcházet. Pojišťovny ostatně mohou odmítnout proplacení škody, pokud vznikla hrubou nedbalostí pojištěného. Mohou rovněž přistoupit ke krácení pojistného plnění, pokud nebyly dodrženy příslušné předpisy, normy, povinné revize či zabezpečení objektu.

A vzhledem k tomu, že statistiky například dokládají, že téměř čtvrtina požárů rodinných a bytových domů vzniká v okolí komínového tělesa, může třeba zanedbání povinných revizí komínů přijít majitele nemovitostí velmi draho.

Kdy je třeba pořídit do domácnosti hasicí přístroj?

Hasicí přístroje přirozeně představují jeden z účinných nástrojů, jenž může pomoci předejít řadě dalších komplikací a mnohem rozsáhlejších škod. A ačkoli to možná mnozí majitelé nemovitostí netuší, česká legislativa již před více než patnácti lety zavedla povinnost vlastnit hasicí přístroj u všech nových domů. Na základě aktuálně platné vyhlášky 268/2011 Sb. ukládá stát tuto povinnost majitelům všech rodinných a bytových domů zkolaudovaných po 1. červenci 2008. Konkrétní podobu, množství, typů a rozmístění hasicích přístrojů (a také hlásičů požáru) pak určuje stavební dokumentace.

Na starší stavby zkolaudované před tímto datem se tato povinnost sice nevztahuje, nicméně odborníci se jednoznačně shodují na tom, že mít hasicí přístroj v domě či bytě se vyplatí.

Publikováno: 05. 09. 2024

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková