Tepelná čerpadla pro rodinné domy s rychlou návratností investice

Pokud plánujete výstavbu rodinného domu, s velkou pravděpodobností se zaměřujete na různá nízkoenergetická řešení, jako je například i tepelné čerpadlo. Současný trh je sice rozmanitý a nabízí nepřeberné množství modelů, nicméně z hlediska principu fungování se rozlišují pouze tři druhy tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla slouží pro topení a ohřívání vody. Setkáte se se třemi variantami, a to země-voda, vzduch-voda a voda-voda. V porovnání s topením elektřinou či tuhými palivy mohou tepelná čerpadla pro rodinné domy ušetřit i tisíce, možná desetitisíce korun ročně.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

V podstatě je princip stejný jako u lednice, ovšem úplně naopak. Lednice odebírá teplo z interiéru a potravin, a potom ho odvádí ven. Úkolem tepelného čerpadla však je získat tepelnou energii z okolního prostředí a proměnit ho v teplo, které se pak používá k vytápění interiéru či ohřevu vody. Odborníci uvádí, že tepelné čerpadlo je schopno získávat až 75 % energie z okolního prostředí. Ušetřit tak můžete až 3/4 nákladů za energie, což je vskutku úctyhodné, nemyslíte?

Odkud se čerpá energie?

Záleží na tom, jaký druh tepelného čerpadla zvolíte. Pochopitelné je, že se používají různá tepelná čerpadla pro průmysl a rodinné domy, a proto je nezbytné si nejprve ujasnit účel a místo využití. Zařízení dokáže získat tepelnou energii z přírody, a to konkrétně:
  • ze vzduchu (vzduch-voda),
  • ze země (země-voda),
  • z podzemní vody (voda-voda).
Výběr konkrétního řešení záleží na tom, v jakých podmínkách se objekt nachází. Často se používají především první dva zmíněné typy, které jsou vhodné nejen pro novostavby, ale instalují se i v rámci rekonstrukce starších domů. Investice do tepelných čerpadel MasterTherm je sice zpočátku vysoká, nicméně návratnost je poměrně rychlá. Ušetříte peníze za energie, navíc můžete využít státní dotace z programu zelená úsporám či z kotlíkových dotací.

Publikováno: 23. 12. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Barbora Kocourková