Nepodceňujte význam kvalitního spánku!

Asi tušíte, že spánkem strávíte podstatnou část života. Máte povědomí o nutnosti kvalitního spánku jako záruky v pohodě prožitého pracovního dne bez toho, abyste do sebe museli lít litry kávy. Ne vždy však dlouhý spánek znamená dobrý spánek. Jde především o to, na čem spíte.

Kvalitní postelový rošt je základ

Postele se vyrábí buď s pevnou, případně děrovanou deskou, nebo s roštem. Desky nejsou pro každodenní spaní úplně vhodné, protože zabraňují odvádění vlhkosti z matrace, v důsledku čehož může docházet k vzniku plísní a nadměrnému rozmnožování roztočů. Rošty představují komfortnější, zdravější způsob spaní. Na výběr jsou rošty pevné, laťové, které seženete nejčastěji ze smrkového dřeva. Další alternativou jsou pak rošty sestavené z pružných lamel. Ty jsou zase k dostání nejčastěji ve variantě z buku, břízy či umělého materiálu.

Vsaďte na lamelové rošty, neuděláte chybu

Lamelové rošty do postele můžete potkat s rámem i bez něj. Jejich nespornou výhodou je pružnost, a tím i velmi dlouhá životnost. Při pořizování lamelového roštu dbejte na počet lamel. Čím více jich je, tím samozřejmě lépe, minimálně 28. Pak už v podstatě není důležitá šířka lamel, nebo jak daleko jsou od sebe. Rošty tohoto typu dělíme na nepolohovatelné, polohovatelné a rošty s pístovým výklopem k možnosti ukládání věcí do úložného prostoru. Standardní nepolohovací rošty jsou ideální volbou pro lidi, kteří netrpí bolestmi zad. Dalším levelem jsou pak polohovací rošty. Ocení je především starší, případně nemocní lidé. Manuálně polohovací lamelové rošty se polohují v oblasti hlavy a nohou. Opravdovým luxusem jsou motorově polohovatelné rošty do postele. Najdete je například na spime.cz. Jejich atributem je dálkové ovládání, které nabízí nespočet poloh pomocí dvou elektromotorů s doživotní zárukou. Vzhledem k tomu, že nejde o úplně o nejlevnější záležitost je fajn možnost vyzkoušet si veškeré funkce roštu přímo na prodejně v Praze, Brně nebo třeba v Plzni a Táboře.

Podle roštu volte i matraci

Jestliže si vyberete do postele pevný rošt, bude vhodnější zvolit klasickou pěnovou zdravotní matraci s vyšším jádrem nebo pružinovou matraci. Na lamelové rošty jsou pak bezvadné matrace latexové. Vyztužené, sendvičové, případně matrace ze studených pěn.

Výběr matrace podle kritérií

Ještě předtím než se rozhodnete pro koupi nové matrace, ujasněte si pár věcí. Je matrace určena vám, dětem, případně prarodičům? Bude matrace používána každý den, či jen občas? Upřednostňujete měkčí, nebo tvrdší variantu spaní? Limitují uživatele matrace zdravotní potíže, jakými jsou třeba alergie nebo pohybová omezení? Odpovězte si nejprve na všechny otázky. Jedině tak se vyhnete nevhodné investici. Kvalitní spánek určuje, jak se budete vy nebo vaši blízcí cítit celý den. Nepodceňujte jeho důležitost. Na spime.cz najdete nejen široký sortiment pro zdravý a komfortní spánek. Čekají na vás odborníci, kteří jsou připraveni poradit s výběrem, a zajistit vám tak spokojenější život.

Publikováno: 29. 10. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková