Na co si dát pozor při koupi bytu?

Uvažujete o koupi nové nemovitosti? Máme pro vás několik tipů, na co si dávat pozor. Nestačí totiž jen zjišťovat, jaké jsou ceny bytů ke koupi v Praze. Sledovat musíte i ty nejdrobnější detaily, o kterých vás možná ani nenapadlo uvažovat.

Kdo se neptá, nic se nedozví

První krok při hledání nového bytu je jasný: Pustíte se do prohlížení inzerátů. Stránky nabízejí možnost praktického filtrování, a tak si můžete snadno zobrazit jen ty inzeráty, které vás skutečně zajímají. Proč byste měli procházet prodej rodinných domů v Táboře, když chcete koupit byt 4+1 v Kladně? Inzeráty lze rovněž řadit podle data přidání nebo ceny nemovitosti. Jakmile se vám nějaký byt zalíbí, domluvte si prohlídku. Pravděpodobně jich absolvujete spoustu a postupně získáte praxi, na první schůzku se ale poctivě připravte. Sepište si seznam otázek, abyste se na nic nezapomněli zeptat.

Detaily o bytě

Zjistěte, jaké bytu náleží příslušenství. Patří k němu sklep, parkovací místo, zahrádka? Máte k dispozici kočárkárnu, kolárnu nebo sušárnu? Zajímejte se o dostupné služby, poskytovatele internetu, TV anténu apod. Chcete přece, aby se vám v novém bytě líbilo! Někdy je v inzerátu uvedeno, že je nemovitost částečně vybavená. Týká se to prodeje bytů i prodeje rodinných domů ve Studénce. Zjistěte, co částečná vybavenost obnáší. Nechají vám původní majitelé jen kuchyňskou linku, nebo i myčku a mikrovlnnou troubu? Vyžádejte si, aby veškeré vybavení bylo uvedeno v kupní smlouvě – vyhnete se případnému zklamání. Než kupní smlouvu podepíšete, doporučujeme vám, abyste si nechali odborníkem ověřit technický stav bytu. Dále je vhodné se ujistit, že skutečná výměra bytu odpovídá údajům v inzerátu.

Co nabízí okolí?

Prozkoumejte důkladně také okolí bytu. Nachází se v jeho blízkosti zastávka MHD, obchod, dětské hřiště? Nebude vám v novém domově nic chybět?

Publikováno: 01. 12. 2019

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková