Je možné posílit saunováním imunitu?

Zřejmě nejefektivnější obranou proti obávaným virům je kombinace pravidelného posilování imunitního systému a dodržování základních hygienických návyků. S tím prvním vám pomůže saunování. Pokud si již delší dobu pohráváte s myšlenkou na pořízení vlastní sauny, strach z nemocí by mohl být tím správným důvodem, proč nemeškat a proměnit část bytu nebo zahrady na privátní wellness.

Prohřívání zabíjí viry, ale...

Mnoho antigenů (cizorodých látek) hyne již při teplotě 37,1 °C. Některé viry nepřežívají teplotu nad 39,5 °C, nicméně takto vysoká endogenní teplota nadměrně zatěžuje srdeční sval a může vést k termogennímu šoku. Proto je – z hlediska bezpečnosti - vhodné na saunování pohlížet spíše jako na prevenci, než jako na opatření, které vede k léčbě probíhajícího onemocnění. Prohřátí však může velmi účinně potlačit začínající rinovirózu. Odborníci přesto trvají na tom, že je saunování účinným preventivním opatřením proti virovým onemocněním. Při pobytu v sauně dochází k nadprodukci bílých krvinek a zvýšení hladiny imunoglobulinu. Jedna z nejdůležitějších protilátek sice virové částice nelikviduje, ale dokáže je neutralizovat. Navíc připravuje na likvidační činnost buněčné elementy. Zvýšená hladina imunoglobulinu vydrží pouze několik dní. K trvalému posílení imunitního systému je proto nutné saunovat se pravidelně – alespoň jednou za týden.

Lepší nálada vede k posílení obranyschopnosti

Pořízení finské sauny je rozumným krokem také z hlediska relaxace. Prohřejete se, uvolníte se a na chvíli přestanete řešit všední problémy. Očistíte svou mysl, nabijete se pozitivní energií a budete mnohem odolnější vůči nepřátelským mikroorganismům. Vztah mezi psychickým a fyzickým zdravím je nesporný, a právě psychické vyčerpání a dlouhodobý stres mohou způsobit rychlý rozvoj nemoci, která by za jiných okolností proběhla bez příznaků. Přesvědčili jsme vás? V každém případě koukněte na vnitřní a venkovní sauny od českého výrobce Dyntar. Jejich elegantnímu vzhledu a nadprůměrné kvalitě zpracování neodoláte. Stylovějšího pomocníka pro posilování imunity nenajdete.

Publikováno: 10. 04. 2020

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková