Jaký typ koberců dnes dominuje českým domácnostem?

Koberce jsou již dlouhá desetiletí nedílnou součástí drtivé většiny českých domácností. Jejich obliba se u nás ve velkém měřítku rozšířila zejména v minulém století. Koberce však mají daleko delší a bohatší historii, a to především v zemích a u národů na východ od našich hranic. Jaké jsou dnes trendy v této oblasti?

Kusové koberce se dostávají do popředí

Zatímco ještě před několika desítkami let byly v českých rodinných domech a bytech zcela dominantní celoplošné koberce, které vždy zakrývaly podlahu celé místnosti, dnes už se dává přednost spíše menším kusovým kobercům, jimž dominuje zejména perský koberec. Trend je do jisté míry ovlivněný i tím, že značně vzrostla nabídka podlahových krytin, které je na škodu zakrývat obyčejným velkým kobercem z nekvalitních materiálů. V moderní domácnosti lépe vynikne třeba plovoucí podlaha, jež se navíc i snadněji udržuje v čistotě. Kusové koberce pak hrají spíše doplňkovou estetickou roli, kdy jsou položené jen v určité části místnosti.

Peršan je zajímavým, ale i velmi ceněným prvkem v každé domácnosti

Tradiční perský koberec je atraktivním doplňkem zejména do obývacího pokoje. Ručně vyrobený kus dokáže už na první pohled zaujmout, stává se výraznou součástí místnosti, přičemž do jisté míry stále plní stejný účel jako klasické celoplošné koberce. Zároveň se dá ale považovat za velmi dobrou investici, neboť perské koberce jsou obecně velmi ceněné. Čím jsou starší, tím jejich cena stoupá, což pro běžné koberce ze sériových výrob rozhodně neplatí. Přitom za kvalitní peršan dnes nemusíte zaplatit nějakou horentní sumu, stačí jen vědět, kde jej pořídit. Bohatou nabídku lze nalézt kupříkladu v internetovém obchodě https://e-shop.buchara.cz/perske_koberce. Jedná se o eshop společnosti, jež má s prodejem tradičních perských koberců bohaté zkušenosti. Díky možnosti online nákupu se vám dnes nákup elegantního perského kusového koberce ještě více vyplatí oproti pořízení v některém z klasických kamenných obchodů.

Publikováno: 25. 06. 2020

Kategorie: Interiér

Autor: Barbora Kocourková