Jak co nejrychleji prodat byt a co je k tomu třeba?

Prodej nemovitosti obnáší celou řadu úkonů, které vyžadují správný sled. Jejich znalost vám významně zvyšuje šanci prodat byt rychle a za cenu, již jste si stanovili. Na co se zaměřit, aby vše běželo jako na drátkách?

S realitkou, nebo bez?

Mnozí z nás si troufnou na prodej bez realitky s vidinou úspory peněz. Provize realitní kanceláři je však ve většině případů mnohem nižší, než když si jednotlivé služby související s prodejem budete hradit zvlášť. O čem je řeč? Je třeba počítat s náklady na inzerci, právnické a finanční služby. V neposlední řadě připočítejte čas, energii a starosti, které budou prodej bytu provázet. Nebo na to běžte chytře. Prodejte nemovitost s pomocí realitní kanceláře, ovšem bez provize. Tu totiž zaplatí kupující.

Jak správně na odhad ceny nemovitosti?

Rychlý prodej bytu podpoří objektivně stanovená cena. Zde vám bude k ruce realitní kancelář, která čerpá informace ze svých databází a cenových map. Z toho důvodu bude odhad nemovitosti a dle něho stanovená prodejní cena přijatelná jak pro vás, tak pro kupujícího. Jak bylo zmíněno výše, nemusíte se jako prodejce trápit s provizí. Předem stanovenou kupní cenu dostanete tedy v plné výši. Jste v situaci, kdy potřebujete získat peníze za nemovitost téměř okamžitě? Využijte výkup nemovitostí za hotové, kdy peníze obdržíte během několika dní. V tomto případě je třeba pečlivě vybrat společnost, přes kterou tímto způsobem byt prodáte. Liší se dle výše provize, již si odečte z prodejní ceny.

Co po vás bude chtít katastr nemovitostí?

Posledním z právních úkonů souvisejících s prodejem bytu je návrh na vklad do katastru nemovitostí. Na jeho základě získá kupující list vlastnictví k bytu. Dále je třeba zajímat se o to, zda budete platit daň z prodeje nemovitosti. Vlastníte-li byt déle než 5 let, tato daň se vás netýká. Zdroje: https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/ https://www.maxima.cz/blog/navrh-na-vklad-do-katastru-nemovitosti-jak-ho-spravne-podat/ https://www.maxima.cz/blog/odhad-nemovitosti-proc-se-ceny-lisi-a-jak-se-v-nich-vyznat/ https://www.maxima.cz/blog/vykup-nemovitosti-vykup-domu-a-bytu-za-hotove/

Publikováno: 29. 05. 2020

Kategorie: Reality

Autor: Barbora Kocourková