Dětské hřiště nesmí ve veřejném prostoru chybět!

Udržovaný veřejný prostor je vizitka každého města. Domácí i turisté ocení lavičky na pěkných místech, rozkvetlé záhony i dětská hřiště. Právě ta jsou velmi důležitá, i když mnohdy opomíjená lidmi, kteří nemají děti. Proč nesmí hřiště ve veřejném prostoru chybět?

Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. U dětí to platí nejméně trojnásob. Malé děti potřebují stále něco objevovat. Jejich rodiče jsou vděční za každou prolézačku, protože jim alespoň trochu ulehčuje každodenní snahu připravit dětem zajímavý program. Starší děti se potřebují vyřádit a pořádně se vyběhat s kamarády. Kdyby neměly k dispozici hřiště, našly by si zábavu jinde – a možná by pak napáchaly škody, byť třeba jen neúmyslně. Dětská hřiště jsou zkrátka výborné útočiště pro děti všeho věku.

Není to ovšem jen zábava, co herní prvky dětem poskytují. Vliv mají také na jejich vývoj motoriky a rozumových dovedností, čímž se pozitivně ovlivňuje mimo jiné také výkonnost ve vyučování a rychlost pochopení nové látky. Prolézačky trénují obratnost a rozvíjí sílu. Děti také musejí během hry přemýšlet – třeba kam šlápnout, kde se bude nejlépe sedět apod. Dětské hřiště zkrátka spojuje zábavu i praktický užitek.

Jelikož jde doba neustále kupředu, modernizují se také prolézačky a mnohé další herní prvky. I nesmrtelná klasika, kterou je skluzavka, se stále vyvíjí, přestože ji svět zná už sto let. Skutečnou perlou hřiště jsou tobogány. Oblíbené jsou lanové pyramidy a bludiště, bouldery, houpadla a moderní bezpečné kolotoče. Zajímavé herní prvky mají dětská hřiště Berliner Seilfabrik.

Stav městského mobiliáře bohužel nezáleží jen na tom, jak se o něj město stará. Více záleží na lidech, jak se na veřejném prostoru chovají. Měli by si ho vážit, nepoškozovat lavičky, nečmárat na zeď apod. Dospělé nezměníme, proto zkusme k slušnému chování učit alespoň děti. Pro začátek postačí, když se budou s úctou chovat k herním prvkům na hřišti.

Publikováno: 02. 09. 2019

Kategorie: Zahrada

Autor: Barbora Kocourková