Bezpečnostní dveře: V čem se liší jednotlivé bezpečnostní třídy?

Chystáte se na pořízení nových vchodových dveří do bytu či domu? Pak byste neměli zapomenout na to, k čemu jsou primárně určeny – k ochraně vašeho majetku a soukromí před nezvanými hosty. Z tohoto důvodu se vyplatí přemýšlet o variantě, která patří do vyšší bezpečnostní třídy. V čem se jednotlivé kategorie liší, se dočtete v tomto článku. V praxi rozlišujeme celkem 6 bezpečnostních tříd, které se označují zkratkami RC (z angl. resistance class) nebo BT (= bezpečnostní třída). Jsou definovány normami ČNS EN 1626 až ČSN EN 1630. Jednotlivé bezpečnostní třídy jsou charakterizovány typem nářadí, které může být použito při překonávání a potřebným časem.

1. a 2. bezpečnostní třída

Dveře 1. bezpečnostní třídy zloděj překoná snadno a bude k tomu potřebovat pouze základní nářadí a minimu fyzické síly. Dveře 2. bezpečnostní třídy jsou na tom již o něco lépe – překonat je vyžaduje více času a pro zloděje bez předchozích zkušeností by mohly znamenat problém.

3. bezpečnostní třída

Zloději jdou většinou najisto a berou si s sebou páčidlo a další nářadí, které si poradí s dveřmi nižších bezpečnostních tříd. Zastaví je až bezpečnostní dveře 3. třídy – odolají běžným mechanickým nástrojům a fyzické síle. Zároveň splňují protipožární normy a jsou plně dostačující k zabezpečení běžné domácnosti

4. bezpečnostní třída

Dveře 4. bezpečnostní třídy nachází využití v rizikových objektech, které jsou potenciálními cíli zkušených zlodějů. V praxi se může jednat o galerie s uměleckými díly vyšší hodnoty apod. K překonání je zapotřebí kvalitní vrtačka a další nástroje.

5. a 6. bezpečnostní třída

Dveře nejvyšších bezpečnostních tříd nejsou určeny pro běžné využití v domácnostech. Nemají daleko do trezorů a překoná je jen zloděj se špičkovým vybavením a pokročilými znalostmi elektronického zabezpečení.

Publikováno: 18. 10. 2017

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková

Tagy: dveře bezpečnostní třídy | vchodové dveře