Průvodce Proseccem: Vše, co potřebujete vědět

Prosecco je jedním z nejoblíbenějších bílých šumivých vín v České republice, na které narazíte na různých oslavách i zvláštních událostech. Sklenkou italského šumivého vína rozhodně nikdo nepohrdne. Ve skutečnosti je Prosecco nesmírně oblíbené po celém světě a odhaduje se, že v roce 2020 se ho prodalo více než 400 milionů lahví, což je více než šampaňského.

Kde se Prosecco vyrábí?

Stejně jako šampaňské, tak i Prosecco je chráněné ochrannou známkou a má status chráněného označení původu i tradiční způsob výroby. Znamená to tedy, že se musí vyrábět výhradně v oblasti Prosecco a ve specifických částech severovýchodní Itálie. Všimněte si, že i nejlepší Prosecco má na láhvi uvedena písmena jako DOC anebo DOCG. DOC znamená Denominazione di Origine Controllata, zatímco DOCG je zkratkou pro slovní spojení Denominazione di Origine Controllata Guarantee. V podstatě to znamená, že musí projít přísnějšími testy chuti. Další pojmy, jež můžete najít na láhvi italského Prosecca, jsou Classico (láhev byla vyrobena v historické vinařské oblasti), Superiore (víno má vyšší obsah alkoholu) anebo Riserva (víno zrálo nejméně dva roky).

Hrozny Prosecca

Stejně jako většina ostatních vín, bylo i Prosecco původně názvem pro hrozen a lokalitu, ovšem s rostoucí oblibou bylo potřeba všechno zpřehlednit. Právě proto se hrozen přejmenoval na Glera a bylo stanoveno, že víno musí obsahovat více než 85 % tohoto hroznu, aby mohlo být označováno jako Prosecco. Zbývajících 15 % směsi mohou tvořit odrůdy jako Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Pererea, Glera Lunga, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio a Pinot Noir.

Prosecco a jídlo

Prosecco je opravdu luxusní víno, které se hodí na večírky, ale i k mnoha jídlům. Ke snídani je vhodná láhev suchého Prosecca a podává se s vejci benedikt nebo míchanými vejci s uzeným lososem. Velké oblíbenosti se těší i nápoj zvaný mimosa, což je Prosecco smíchané s pomerančovým džusem, a je nezbytnou součástí brunchů. Kdežto vychlazená sklenka čistého Prosecca se doporučuje před pikantním jídlem či mořskými plody. Jestliže hledáte internetový obchod, odkud byste si mohli kvalitní Prosecco objednat, podívejte se do pestrého produktového portfolia Vinodoc.

Publikováno: 25. 12. 2022

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Barbora Kocourková